Poslech hudby, filmů nebo hovory prostřednictvím bezdrátových sluchátek už tak nějak patří do života prakticky každého z nás. Navíc jsou dnes už technologie bluetooth sluchátek na takové úrovni, že je ke své tvorbě standardně používají i přední hudební umělci. Jedním takovým je také hudebník a hudební producent Jiří Burian, známý především jako Kapitán Demo, který nám v rozhovoru prozradil, co je při poslechu důležité, čeho si všímat a jak si zkrátka užít poslech ve sluchátkách v co nejlepší kvalitě.

Vzhledem k rozsahu žánrů, kterým se ve své tvorbě věnujete, určitě nevznikne každá písnička nebo reklamní melodie jednoduše sama od sebe. Máte nějaký recept na skládání úspěšných hitů?

Je určitě důležité mít přehled o hudbě, žánrech a mít naposloucháno. To všechno se počítá a hodí. Nemyslím si, ale že by existovalo něco jako recept na hit. Záleží to na talentu producenta, citu pro hit a spousty dalších faktorů. Důležitá a pro mě zásadní je práce s energií. Napojení se na zdroj nekonečné inspirace. Nic se nesmí přehánět s hlavou. Hlava je jen dobrý pomocník. Hudba se dělá srdcem.

Sbíráte inspiraci u dalších interpretů?

Rád se nechám inspirovat většinou ale spíš interprety ze zahraničí. To je scéna, kterou sleduji od dětství. Inspirují mě i třeba náhodné tóny a zvuky, ruchy z ulice, cokoliv, co zní. Někdy se mi i stává, že než dojdu od dveří domu do studia po chodbě, tak už mi přijde motiv, nebo “riff”, který pak rozvinu do songu. Inspirace je záhada.

Když se dostaneme k tématu sluchátek, právě díky nim můžeme mít hudbu všude s sebou. Dal byste čtenářům nějaký tip, podle čeho vybrat, aby hudba vynikla co nejlépe?

U klasických „pecek“ jsem dřív bojoval s tím, že po delší době v uchu už to nemusí být moc komfortní. Dnes už tohle u lepších sluchátek nezažijete, zvládnete je mít na sobě hodiny a hodiny. Já mám například nově Huawei FreeBuds Pro 2, které jsou po stránce designu a tvarování dobře vyladěné. Jinak konkrétně tyhle mě velmi příjemně překvapily zvukově zejména na spodních frekvencích a také čistotou a ryzostí zvuku. Takže třeba s těmito vedle nešlápnete. Ale na trhu je v tomhle výběr obecně opravdu široký.

To bylo hodnocení spíše podle pocitu, doporučil byste i nějaké technické parametry, kterých je dobré se držet?

V tom musí dohromady hrát určitě více faktorů. Bezpochyby základem je nějaký rozsah. Huawei FreeBuds Pro 2 mají ku příkladu rozmezí tuším mezi 14 a 48 tisíci Hz a úroveň zvuku je opravdu špičková, přehrají nízké basy stejně dobře jako vysoké tóny. Takže kolem takových hodnot bych se při výběru držel.

Jinak užitečnou vlastností, jak už jsem zmiňoval dříve, je potlačení okolního hluku. To pak v uších máte opravdu jen to, co si sami pustíte, a nic okolo vás neruší. No a v neposlední řadě to chce taky nějakou výdrž, nebaví mě myslet stále na dobíjení a asi všichni známe pocit, když někam vyrazíte, nasadíte sluchátka a baterie vám vypoví službu. S FreeBuds Pro 2 v klidu můžu poslouchat 30 hodin a neřešit nabíječku.

Jiřímu Burianovi děkujeme za cenné rady a jestli i vy právě hledáte ta pravá sluchátka, díky kterým si užijete skutečně kvalitní zvuk s Hi-Res Dual Sound systémem, a kromě toho zaujmou i vzhledem, možná právě Huawei FreeBuds Pro 2 jsou ta pravá volba.

Sluchátka můžete pořídit zde.

Komentáře