Sušené indiánské maso jerky je typicky mužské jídlo. Můžete si jej koupit v obchodě, ale proč to dělat, když si jerky snadno a rychle připravíte doma. Potřebujete jen troubu a větrák. Budete mít také pod kontrolou konečnou chuť jerky: záleží jen na vás, jak bude sušené maso slané, pálivé nebo kořeněné. Blíží se dlouhý víkend, tak neváhejte a sušte, ať máte v horách dostatek energie!

Úprava masa sušením a nasolováním je populární na celé planetě jako lidstvo samo. Nejpopulárnější je díky severoamerickým indiánům, odkud pochází označení jerky (ch’arki – sušené solené maso). Dnes na nás útočí ze stojanů na benzínkách, vietnamských ovozelů nebo prodejen se zdravou výživou.

Indiáni ho sušili buď na velkých roštech na slunci, nebo pod sedlem přímo na těle koně. Dnes se upravuje průmyslově ve velkých sušácích, ale některé druhy chutnají, jako by byly uvařené, nikoli sušené. A proč si něco takového kupovat nebo se s tím dokonce doma patlat? Když pomineme, že to je vynikající snack, tak především pro jeho vysoké nutriční hodnoty. Tohle je „energie sbalená na cesty“! Nikoli Tatranka, jak hlásala reklama.

Mimochodem před lety jsme vyzkoušeli účinky jerky na běžkách na krkonošské trase mezi Rezkem a Dvoračkami. Poprvé – s masem – cesta uběhla raz dva. Podruhé – bez masa – se nám po dvou třetinách cesty motaly nohy a hlady jsme sotva viděli. Takže šup k řezníkovi a můžete začít:

Suroviny: libové hovězí maso, sójová omáčka, worcestrová omáčka, dva stroužky česneku, drcený pepř

1. Maso

Sušit můžete i vepřové nebo krůtí, ale nejlepší je hovězí. Stačí levnější přední, ale musí být libové, bez šlach a blan. Maso nakrájejte na plátky cca 2 cm tlusté a nechte je napůl zmrazit – bude se vám pak lépe krájet na proužky.

2. Krájení

Krájejte na delší proužky cca 3 mm tlusté. Lepší je krájet proti vláknu, ale můžete i po vláknu. Rozhodně si nezapomeňte nabrousit nůž (nebo dobrousit na ocílce).

3. Ochucení

Receptů na jerky je spousta, od samotné soli přes BBQ nebo Teriyaki. Tenhle recept jsem našel v jedné staré americké kuchařce a s úspěchem ho používám přes dvacet let. Základem je sójovka, která musí obsahovat sůl (jsou i druhy bez soli). Nakrájené maso dejte do mísy a množství omáčky přizpůsobte množství masa – mělo by být všechno obalené. Na čtyři plátky masa jsem použil 1 dcl omáčky. Přidejte cca polévkovou lžíci worcestrové omáčky. foto: autor Přidejte dva utřené stroužky česneku a hrubě (v hmoždíři) drcený pepř. Může být i vícebarevný. Pokud nezvládáte pálivá jídla (nebo máte malé děti), pepř raději nedávejte – pokrm se tepelně neupravuje a pepř je za syrova celkem výrazný.

4. Marinování

Maso se všemi ingrediencemi pečlivě promíchejte a přendejte ho do uzavíratelného pytlíku. Nechte alespoň čtyři hodiny marinovat, lépe přes noc v lednici. V průběhu pytlíkem lehce zatřeste, aby se marináda dostala ke všem kouskům.

5. Sušení

A teď přichází to nejlepší. Sušit můžete maso mnoho způsoby, ale nejjednodušší je použít sušičku. Ideálně takovou, kde lze nastavit teplotu. Neměla by mít víc než 60 °C. Sušte přibližně 6-8 hodin. Maso by mělo být mírně průsvitné a mělo by jít lehce zlomit. V průběhu sušení jednou dvakrát prohoďte sušící pláty. Tlustší kousky masa nechte sušit o něco déle.

Sušit můžete maso pověšené na špejlích i v troubě. Troubu přepněte ideálně na horkovzduch a teplotu nastavte na 50 °C. Ještě lepší způsob je použít domácí větrák – maso dejte do trouby (nebo kamkoliv v bytě) a před dvířka postavte zapnutý větrák. Po několika hodinách prohoďte jednotlivé špejle.

6. Podávání

Maso uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě několik týdnů. A když ho pěkně zabalíte třeba do celofánu a opatříte cedulkou a mašlí, máte skvělý jedlý dárek.

Ondřej Karpíšek

A o hongkongských vaflích z divokých vajec se dočtete zde.

Komentáře