Od tragického požáru pařížské katedrály Notre-Dame neuplynuly ani dva týdny a již se objevilo několik návrhů na její rekonstrukci. S originálním nápadem, jak opravit střechu unikátní stavby, přišlo pařížské architektonické studio NAB.

Symbol Paříže by dle návrhu měla zdobit skleněná střecha zaplněná zelení. Zničenou věžičku je pak v plánu nahradit včelínem. Na to, jak by katedrála se střechou plnou rostlin a stromů vypadala, se podívejte v naší galerii.

FOTO: Zelená střecha pro symbol Paříže. Podívejte se na zajímavý návrh nové střechy katedrály Notre-Dame

Zelená střecha pro symbol Paříže. Podívejte se na zajímavý návrh nové střechy katedrály Notre-Dame - nab-notre-dame-de-paris-1Zelená střecha pro symbol Paříže. Podívejte se na zajímavý návrh nové střechy katedrály Notre-Dame - nab-notre-dame-de-paris-3Zelená střecha pro symbol Paříže. Podívejte se na zajímavý návrh nové střechy katedrály Notre-Dame - nab-notre-dame-de-paris-2Zelená střecha pro symbol Paříže. Podívejte se na zajímavý návrh nové střechy katedrály Notre-Dame - notre-dame-before-after-fireZelená střecha pro symbol Paříže. Podívejte se na zajímavý návrh nové střechy katedrály Notre-Dame - nab-notre-dame-de-paris-4

I když desetitisíce lidí usilují prostřednictvím různých petic o to, aby si katedrála Notre-Dame uchovala svou původní podobu, francouzský premiér Édouard Philippe vyhlásil veřejnou soutěž o novou podobu věžičky, nazývané také sanktusník, která byla při požáru zničena. Právě tuto věžičku by architekti z NAB rádi nahradili včelínem. V něm by pak podle jejich odhadu mohlo žít až 180 tisíc včel, které jsou pro ekosystém francouzského hlavního města nezbytné. Architekti si přejí, aby místo sloužilo také jako vzdělávací středisko, kde by se veřejnost mohla poučit o městském zemědělství nebo zahradnictví.

Michal Švehla

Nová nejvyšší budova Londýna bude mít tvar nerozkvetlého tulipánu. Takhle bude vypadat vyhlídková věž The Tulip

Komentáře