Americká dceřiná společnost British American Tobacco, Kentucky BioProcessing (KBP), vyvíjí potenciální vakcínu proti nemoci COVID-19, která je nyní ve fázi předklinického testování. Pokud testování proběhne dobře, BAT věří, že od letošního června by mohla vyrábět 1 až 3 miliony dávek vakcíny týdně.

I přesto, že KBP funguje jako komerční společnost, záměrem je, aby veškeré její aktivity na projektu vakcíny COVID-19 byly prováděny na neziskovém základě.

KBP se nedávno podařilo naklonovat část genetické sekvence COVID-19, která vedla k vývoji potenciálního antigenu – látky, která v těle vyvolává imunitní reakci a zejména produkci protilátek. Tento antigen byl poté vložen do rostlin tabáku k reprodukci. Jakmile byly rostliny sklizeny, byl antigen purifikován a nyní je podroben předklinickému testování.

Na vývoji vakcíny se používá technologie, kterou má společnost BAT patentovanou a která má oproti tradičním technologiím výroby vakcíny několik výhod:

  • Je potenciálně bezpečnější, protože tabákové rostliny nemohou hostit patogeny, které způsobují lidská onemocnění.
  • Vývoj je rychlejší, protože antigeny se v tabákových rostlinách vytváří mnohem rychleji – pouhých 6 týdnů v tabákových rostlinách oproti několika měsícům běžnými metodami.
  • Vakcína, kterou KBP vyvíjí, zůstává stabilní při pokojové teplotě – na rozdíl od tradičních vakcín, které často musí být uchovávány v chladu.
  • Cílem této léčebné metody je mobilizace imunitního systému, který má potenciál reagovat již po aplikaci jedné dávky.

Americká dceřiná společnost BAT, Reynolds American Inc, koupila společnost KBP v roce 2014 s cílem využít některé z jejích jedinečných technologií extrakce tabáku k dalšímu rozvoji nové kategorie svých potenciálně méně škodlivých produktů.

V roce 2014 dokázala KBP vyvinout jako jedna z mála společností účinnou léčbu proti ebole, když uvedla na trh lék ZMapp™ ve spolupráci s kalifornskou společností Mapp BioPharmaceuticals a americkým úřadem Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA).

BAT nyní jedná s vládními institucemi, aby co nejdříve mohla u své vakcíny zahájit klinické studie. Díky spolupráci s americkou vládou a dalšími dodavateli se BAT domnívá, že by bylo možné od června vyrábět 1 až 3 miliony dávek týdně.

David O’Reilly, ředitel vědeckého výzkumu BAT prohlásil: „KBP již delší dobu zkoumá alternativní využití tabákových rostlin, přičemž jednou z cest je vývoj rostlinných vakcín. Jsme v kontaktu s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a čekáme na povolení k dalším krokům. Také jsme se spojili s britským ministerstvem zdravotnictví s cílem pokusit se maximálně urychlit vývoj vakcíny proti nemoci Covid-19.“

„Vývoj očkovacích látek je náročná a složitá práce, ale věříme, že se nám podařilo významně prolomit naši technologickou platformu u tabákových rostlin. Jsme připraveni spolupracovat s vládami a všemi zúčastněnými stranami, abychom pomohli vyhrát válku proti Covid-19,“ dodal David O’Reilly.

Komentáře