Můžete si o automobilce z Ingolstadtu myslet, co chcete, faktem ale je, že aktuální modely jsou až neuvěřitelně fešácké kousky. Nejinak je tomu i u nového Audi Q3, které vypadá, jako by z oka vypadlo většímu sourozenci, modelu Q8. Bude to na úspěch stačit?

Ano, u Audi sází na design už dlouho, ale v současnosti jej vypilovali téměř k dokonalosti. Dokonalé proporce, ani příliš hran, ani moc obloučků, sebevědomý postoj díky vytaženým blatníkům, dynamicky sklopená záď… Ne, nebavíme se o velkém Audi Q8, ale o modelu Q3, který z generace na generaci neskutečně prokoukl. To, co bývala malá neforemná krabička, je teď dospělé auto, za které by se nemusel stydět ani vysoce postavený manažer. K extra dynamickému vzhledu přispívají také LED světlomety s familiární grafikou diod a v našem případě také černé doplňky, ať už se jedná o masku chladiče, zpětná zrcátka, střešní ližiny, prahy, zadní nárazník či dokonce logo Audi. Skvělé!

Audi Q3

Pod kapotou našeho Audi Q3 pracuje přeplňovaný čtyřválec 2.0 TFSI s výkonem 169 kW (230 koní) a je to sakra poznat. Reakce na plyn jsou okamžité a díky automatické převodovce S tronic je pocit ze zrychlení dechberoucí. Síla motoru samozřejmě není nevyčerpatelná, ale s benzinovým agregátem působí SUV vždy mnohem živěji a nejinak je tomu i u Audi Q3. I když máme na autě velká 20palcová kola, jízda je pohodlná, což svědčí o skvěle vyladěném podvozku. V zatáčkách ale ani on nezakryje vyšší těžiště vozu, a proto je třeba mít se na pozoru. Výkonu je sice dost, ale hmoty také.

Audi Q3

Svou jízdu si užíváme v luxusním interiéru, který čerpá inspiraci už z modelu Audi A8, a to zejména konceptem dotykového ovládání. Oproti větším a dražším sourozencům je však část ovládacích prvků (např. klimatizace) hezky postaru analogových, což rozhodně není na škodu. Už poněkolikáté si nemůžeme vynachválit Audi virtual cockpit aneb přehledný displej v kapličce před řidičem, který si nastavíte dle libosti od klasických tachometrových „budíků“ až po navigaci čerpající data z Google Maps. Sedadla jsou prostorná a vlastně celý předek je na svou kompaktnost hezky vzdušný. Na zadních sedadlech už to taková sláva není, byť oproti minulé generaci Audi Q3 je prostor mnohem větší. Větší je také kufr, takže v pohodě naložíte celou rodinu na výlet.

Audi Q3

Co bychom tedy vlastně vytknuli? Asi jedině cenu. Ta u Audi Q3 45 TFSI začíná nad částkou 1 100 000 Kč, námi testovaný kousek pak díky příplatkové výbavě dokonce přeskočil hranici 1 800 000 Kč a to nám tedy přijde už trochu moc Na druhou stranu za své peníze získáte nádherné a luxusní rodinné auto pro všestranné využití.

Lukáš Novák

Audi A7 Sportback: Elegance na druhou

Komentáře