Představte si, že vejdete do obchodu adidas, uběhnete pár stovek metrů na běžícím pásu a adidas vám během chvíle vytvoří podrážku na míru pomocí 3-D tiskárny. Takto vytvořená bota nejen že vám pomůže k vrcholným výkonům, naprosto minimalizuje jakékoliv sklony ke zranění.

3D tištěná móda se pomalu, ale jistě rozjíždí. Od chvíle, kdy Dita Von Teese svedla téměř celý svět pomocí „vytištěných“ šatů, vědci a inovátoři se snaží tuto dostupnou a relativně jednoduchou technologii přetvořit v zavedenou normu.

Burlesque diva Dita Von Teese v ikonických 3D tištěných šatech s krystaly Swarowski.

Burlesque diva Dita Von Teese v ikonických 3D tištěných šatech s krystaly Swarowski.

Futurecraft 3D, jak se linie adidas jmenuje, vychází z představy, že každý atlet a sportovec potřebuje individuální přístup. Proto se spojili s firmou Materialise a vytvořili, po několika letech výzkumu, velice specifickou podrážku, upravenou pro každého, která nabízí neuvěřitelnou lehkost, ohebnost a svobodu. Je ale stále pevná a téměř nezničitelná.

Jako materiál použili TPU – první druh syntetiky, který lze „tisknout“. Ani při vysoké námaze se ale nepoškodí. Pokud se tedy bude adidas vyvíjet tímto směrem, všichni asi budeme moci při běhu dosahovat nejvyšších výsledků.

Rozhodně se ale nemusíme bát toho, že by krejčí na Savile Row neměli co jíst. Nic nenahradí dokonalost stehu, přírodní materiál a zručnost řemesla.  Alespoň prozatím.

Komentáře