Ne všichni mají takové štěstí, že dostanou k Vánocům přesně to, co si přáli. Každému se asi někdy stalo, že rozbalil hrozný svetr, elektroniku, která je v podstatě k ničemu, nebo třeba peněženku od babičky, i když už má tu svou od Ferragama, kterou měnit nechce. A to není to nejhorší. Největší zrůdnost je, když vám někdo věnuje umění. A to špatné.

Buď nechtěné dárky můžete zahrabat někam do hlubin skříní a doufat, že už na ně nikdy nespadne světlo světa. Ale nikdy není dobré mít kostlivce ve skříni a proto radši řešte dárky, dokud jsou ještě horké.

Nechtěné dárky můžeme rozdělit do dvou skupin a to podle darujících. Buď zjistí, že věc od něj nemáte, nebo nezjistí. Když se s tetičkou z Moravy vídáte jednou za uherský rok a nikdy nebyla u vás doma, tu štrikovanou deku se slepičím vzorem můžete klidně dát pryč. Naproti tomu, když vám přítelkyně věnuje svetr z přírodní vlny, který hrozně kouše a nevypadá dobře, asi by se naštvala.

Vyměňte

Pokud máte možnost dárek vyměnit, okamžitě do toho. Vymluvte se ale na něco jiného, než je pravý důvod. „Ano mami, ty kalhoty, co jsi mi koupila jsou krásný, ale trochu mě škrtí kolem lýtek víš. Vyměním je za trochu větší. No a pak si v obchodě vyberte cokoliv a řekněte že kalhoty už nebyly. Vyřešeno.

Darujte

Jestli neznáte charitativní kontejnery, jsou to ty velké, bílé, které obvykle stojí vedle plastů. Těžko říct, jestli to skutečně někomu pomáhá a není to jen úleva pro naše svědomí, ale stále lepší, než to prostě jen vyhodit. Takhle třeba uděláte trochu dobra.

Prodejte to

Pokud máte moderní byt, dvoumetrová viktoriánská lampa vám neudělá službu. Někomu jinému ale může. Pokud tedy máte jistotu, že ten, co vám dárek dal v životě nepřijde k vám domů, zkuste dárek diskrétně prodat a pořídit něco ve stejné kategorii, ale co vám vyhovuje. Prodat dárek a peníze utratit za doutníky a skotskou je neslušné a neetické.

Dvojí dar nebesa proráží

Věnovat nevhodný dárek někomu dalšímu není úplně špatná možnost. Pokud to někomu jinému udělá radost, proč ne. Zachovejte ale určité společenské dekorum. Na dárek si dejte cedulku s tím, od koho jste to dostal. A za pár měsíců se může dárek hodit. Hlavně se vyvarujte toho, abyste dal dárek zpátky babičce.

Smiřte se

Některé dárky musíme chtě nechtě přežít, i když jsou hrozné. U oblečení si ho oblékněte dvakrát před tím, co vám kus dal a pak už ho nikdy nemusíte nosit. Umění nebo dekorace domu vybalte vždy, když přijde k vám.

Ano, i u nechtěných dárků se cení gesto a citová hodnota, ale pokud se vám něco opravdu nelíbí, stejně si to nezamilujete a mít něco jako břímě je horší, než se ho zbavit. Nemáte ale v žádném případě důvod cítit se špatně.

Komentáře