Jak vypadá vývoj nového automobilu? Od rýsovacích prken už se svět samozřejmě posunul o hezkých pár kroků dál, a tak si možná podobně jako já představíte velkou světlou místnost plnou počítačů a nákresů nových řešení, občas někde odložený prototyp světlometu nebo volantu pro nový model. A uprostřed toho všeho inženýry, soustředěné specialisty s tužkami řádně seřazenými v náprsní kapse, nebo spíš v tabletem v ruce. Tady vznikají velké i malé nápady, tady usilovná práce postupně mění vizi v realitu, zde začíná proces, na jehož konci je krásné nové auto.

Skutečnost však dalece předčila mé očekávání. Samozřejmě vím, že počítač je dnes nepostradatelnou součástí procesu vývoje, ať už se jedná o cokoli od dětské stavebnice po automobil. Vzájemné prostupování virtuální reality a našeho skutečného světa však postoupilo na zcela novou úroveň.

Možná už jste někdy zavítali do světa počítačových her. Už od herního pravěku se tvůrci těchto programů snažili přenést náš skutečný svět do virtuálního prostředí. Díky tomu si doma v obýváku můžeme vyzkoušet věci, které by pro nás byly jinak nedostupné. Můžeme pilotovat velká letadla, účastnit se závodů Formule 1 nebo třeba stavět základny na povrchu Marsu. A to vše během jednoho odpoledne.

Největší výzvou, se kterou se vývojáři her vždy potýkali, bylo přenesení všech reálií živého světa do virtuálního prostoru. Aby virtuální auto znělo jako auto, vypadalo jako auto, lesklo se jako auto i znělo jako auto. A také aby se jako auto chovalo. Týdny a měsíce práce se skrývají za modelováním a programováním každého takového simulátoru. Výsledkem je potom více či méně věrná simulace našeho reálného světa. Pokud máte to správné vybavení, můžete se ve virtuálním prostoru pohybovat a skutečně zažít různá dobrodružství.

Když jsem měl možnost prostřednictvím videokonference navštívit vývojové oddělení Volvo Cars, byl jsem skutečně překvapený tím, co jsem viděl. Prostory tu vůbec nepřipomínaly ono prostředí, které jsem popisoval v úvodu článku. Právě naopak, uviděl jsem temnou tmavou místnost, kde kromě velkých obrazovek počítačů byli i lidé v podivných oblecích jako ze sci-fi filmů či s brýlemi pro virtuální realitu. Tak přece vypadá hráčské doupě!

Jenže o to tady tak trochu jde. Zatímco dříve sloužila virtuální realita k simulaci skutečného světa, nyní jej pomáhá vytvářet. Speciální brýle pro smíšenou realitu Varjo a haptický oblek Teslasuit společně s programem pro tvorbu 3D prostředí vytvářejí zcela novou realitu, která se teprve v budoucnosti zhmotní.

Jak to vlastně funguje? Veškeré prvky vozu vznikají nejdříve v digitálním světě jedniček a nul. Software od společnosti Unity, původně určený pro tvorbu videoher, potom jednotlivé komponenty vymodeluje ve virtuálním prostředí, do kterého může díky speciálním brýlím pro smíšenou realitu nahlédnout i člověk. A co víc, díky haptickému obleku si tu na ony virtuální věci může i sáhnout. Interiér chystaného modelu tak nejen vidíte, můžete být přímo uvnitř, ověřit si, že vše potřebné je na správném místě a že auto vypadá přesně tak, jak chcete – to vše dlouho předtím, než bude sestaven první prototyp.

Už to samo o sobě je působivé, že? Ve skutečnosti je toho ale ještě mnohem víc. Možná jste v předchozím odstavci zaregistrovali pojem smíšená realita. Co to znamená? Smíšená realita představuje svět kombinující skutečnost s prvky virtuální reality. Náhlavní souprava mi promítá stejný obraz, jaký bych viděl i bez ní, ale přidává do něj nové prvky.

Venku před budovou vývojového střediska stojí Volvo XC90. Na první pohled vypadá docela normálně, uvnitř je však pár věcí navíc. Předně je tu sestava několika draze a složitě vypadajících krabic, které jsou vzájemně propojeny nekonečným klubkem kabelů. Také je tu vážně se tvářící muž s notebookem na zadním sedadle a řidič v již známém haptickém obleku a s brýlemi Varjo XR-1. Vyrážíme na testovací polygon. Vážně se tvářící muž s notebookem ovládá systém pro smíšenou realitu, a může tak měnit všechno, co vidí řidič. Sedíme sice v modelu XC90, kokpit se ale náhle mění a je tu přístrojová deska chystaného modelu. Najednou řidič sedí v autě, které dosud neexistuje, vidí ho a může se ho i dotknout. Systém je provázaný i s elektronikou samotného Volva XC90, všechny přístroje tedy ukazují, co ukazovat mají… Zkrátka řidič právě testuje auto, které ještě nikdo nepostavil.

Smíšená realita však dokáže měnit víc než jen samotné auto. Přidat lze prakticky cokoli. Co třeba otestovat řidičovy reakce? Tak se tu náhle zjeví virtuální los, postrach všech severských silnic. Díky komplexnímu propojení jej vidí jak řidič, tak i auto samotné, všechny senzory a bezpečnostní systémy ihned ožívají. Takto lze dokonale testovat, jak budou oba – vůz i řidič – na vzniklou situaci reagovat. A to zcela bezpečně znovu a znovu, klidně celý den.

Znamená to, že klasickému testování aut již odzvonilo? Podle Caspera Wickmana, který testování vozů Volvo vede, tomu tak rozhodně není. Každé volvo dnes i v budoucnosti musí prokázat své kvality při skutečných zkouškách se skutečným vozem na skutečné silnici. Smíšená realita přesto znamená velký krok kupředu, umožňuje zkoušky i v raných fázích vývoje, kdy ještě není žádný prototyp k dispozici. Neméně důležitá je i možnost zkoušet různé krizové situace a sledovat chování jak řidiče, tak automobilu. Na rozdíl od skutečného světa platí ve virtuální realitě stále to, co již známe z počítačových her – když se něco nepovede, vždy je možné se vrátit na poslední uloženou pozici a zkusit to znovu.

————————————————————–

S čím pracují experti společnosti Volvo

Systém Unity Simulation 

Simulované scénáře vznikají prostřednictvím nejmodernějšího softwaru pro vytváření 3D obsahu v reálném čase z dílny společnosti pro vývoj videoher Unity. Experti automobilky tak mohou vložit přesný 3D model jakéhokoli vozu Volvo do libovolného virtuálního prostředí. K tomu mohou simulovat různé objekty, světelné podmínky, místa i počasí. 

Náhlavní souprava Varjo pro smíšenou realitu 

Varjo XR-1 Developer Edition dokáže s pomocí videokamer vytvořit smíšenou realitu a následně propojit smíšenou nebo virtuální realitu ve vysoce kvalitním rozlišení. S touto náhlavní soupravou lze objekty a prostředí vytvořené prostřednictvím platformy Unity integrovat do reálného světa. 

Teslasuit 

Testovací osoby, které mají na sobě vyspělý celotělový haptický oblek Teslasuit, mohou v menší intenzitě fyzicky pocítit síly, které by mohly zažít při skutečné dopravní nehodě, aniž by jim hrozilo jakékoli riziko. Oblek navíc dává možnost inženýrům automobilky Volvo testovat reakce zúčastněných osob prostřednictvím studování změn pohybu svalů, úrovně stresu a srdečního tepu ve vyhrocených situacích.

————————————————————–

Komentáře