Nostalgický sci-fi akčňák pro celou rodinu, Projekt Adam, byl vítězem víkendu na Netflixu a po Deadpoolovi 2, videoherním trháku Free Guy a dobrodružném Red Notice opět připomněl, že s ukecaným Kanaďanem se musí do budoucna počítat.

Podle údajů serveru Flix Patrol byl Projekt Adam jedničkou na drtivé většině ze sledovaných trhů (s výjimkou Indie, Bangladéše a Pakistánu, kde vládne tamní hit Badhaai Do), včetně toho českého. Oficiálně údaje Netflixu mluví o 92,4 milionech zhlédnutých hodin, což je třetí nejúspěšnější start vůbec, resp. od zavedení aktuální metriky sledovanosti. Reynoldsův snímek se tak řadí za Red Notice (skoro 149 milionů hodin) a K zemi hleď (111 milionů hodin), přičemž všechny snímky měly premiéru na sklonku týdne, takže lze příští týden očekávat od Adama podobná, ne-li vyšší čísla. Konkurence vyloženě paběrkovala a podobně tomu pravděpodobně bylo i na českém trhu, kde Projekt Adam odsunul na druhé místo Víkendový útěk, jedničku z týdne minulého. Kompletní tuzemská desítka vypadá takhle:

1.Projekt Adam

2.Víkendový útěk

3.Bombardování

4.Venom

5.Proti ledu

6.Prvok, Šampon, Tečka a Karel

7.Slunce, seno a pár facek

8.Ready Player One: Hra začíná

9.Matky

10.Rampage Ničitelé

Z přehledu zaujmou nejen tři české stálice, ale také dánské drama Bombardování, čerstvá novinka od plodného režiséra Oleho Bornedala, v níž při náletu za druhé světové války bomby omylem dopadnou na kodaňskou školu plnou dětí. Nečekaně silné třetí místo dánskému snímku jistě přihrály i aktuální události na Ukrajině. Ryan Reynolds a jeho Projekt Adam, který natočil s režisérem Shawnem Levym (společně dělali na Free Guy a budou točit i nadcházející pokračování Deadpoola), vyhrál ne o jeden, ale rovnou o tři parníky. Aby ne, když Netflix do produkce filmu nasypal neuvěřitelných 175 milionů dolarů, což je mimochodem stejná částka, za níž studio Warner Bros. pořídilo Batmana, který aktuálně řádí v kinech a v půlce dubna přijde na HBO Max.

V Česku se naplno projevil přechod na HBO Max. Nejen že se počet stažených HBO Max aplikací na mobilních zařízeních razantně zvednul, podle žebříčku sledovanosti čeští diváci dohánějí zejména filmy, které se loni na americkém Maxu objevily souběžně s premiérou v kinech. Na prvním místě je tak čtvrtý Matrix (The Matrix Resurrections), následovaný Dunou, tenisovým Králem Richardem, novým thrillerem Stevena Soderbergha KIMI s kočičí ženou Zoe Kravitz v hlavní roli, nebo celovečerním filmem Všichni svatí mafie, který navazuje (resp. odehrává se mnoho let před ním) na úspěšný seriál Sopránovi.

A ještě jeden zajímavý podotek na závěr. Disney+ ještě v Česku není, což jistě kinodistributora disneyovek těší, protože nová pixarovka Proměna šla do kin jen v regionech, kde ještě streamovací služba není, zatímco jinde zamířila přímo na Disney+. Snímek, jež pojednává o třináctileté dívce Mei Leeové, která se samovolně proměňuje v obří červenou pandu, ale jen když příliš rozrušená, což je bohužel prakticky neustále, se objevil na streamech bohužel se vším všudy, tj. i na zahraničních trzích se našla možnost přepnout na českou stopu (dabing). 

Pár nenechavých rukou toho využilo, a tak se online rychle objevila i kvalitní verze mluvící naším jazykem. To není návod, jak se k filmu dostat, jen upozornění na problém, kterému nesymetrická expanze globálních streamovacích služeb chtě nechtě čelí. Disney+ by se měl na českém trhu objevit letos v létě, ale konkrétní termín dosud zástupci studia nezveřejnili. S tím souvisí i to, že ke 30. dubnu z nabídky HBO zmizí desítky (nejen) animovaných hitů studia Disney a potažmo i 20th Century Fox. K dispozici pak budou znovu až na českém Disney+, takže pokud nechcete vy nebo vaše děti pocítit abstinenční příznaky, raději si je ještě párkrát pusťte, dokud máte tu možnost.

Václav Rybář

Komentáře