Obávaná tanková legenda mladý Kurt Knispel, původem československý občan německé národnosti v boji během druhé světové války rozvášňoval své spolubojovníky, nepřátele a i dodnes mezi lidmi jeho příběh vyvolává rozporuplné reakce.

Kurt Knispel se narodil roku 1921 v malé vesnici v československém Salisově (německy Salisfeld) na Jesenicku do rodiny německé národnosti. Po zabrání Sudet roku 1938 získala rodina Knispelových německé státní občanství.

FOTO: Nejúspěšnější tankové eso wehrmachtu, zapomenutý Kurt Knispel, se narodil a zemřel ve svých 23 letech v Československu

Nejúspěšnější tankové eso wehrmachtu, zapomenutý Kurt Knispel, se narodil a zemřel ve svých 23 letech v Československu - 012Nejúspěšnější tankové eso wehrmachtu, zapomenutý Kurt Knispel, se narodil a zemřel ve svých 23 letech v Československu - 003Nejúspěšnější tankové eso wehrmachtu, zapomenutý Kurt Knispel, se narodil a zemřel ve svých 23 letech v Československu - 14090403bwNejúspěšnější tankové eso wehrmachtu, zapomenutý Kurt Knispel, se narodil a zemřel ve svých 23 letech v Československu - 004Nejúspěšnější tankové eso wehrmachtu, zapomenutý Kurt Knispel, se narodil a zemřel ve svých 23 letech v Československu - kurt-krispen
Další fotky
Nejúspěšnější tankové eso wehrmachtu, zapomenutý Kurt Knispel, se narodil a zemřel ve svých 23 letech v Československu - 007Nejúspěšnější tankové eso wehrmachtu, zapomenutý Kurt Knispel, se narodil a zemřel ve svých 23 letech v Československu - 006Nejúspěšnější tankové eso wehrmachtu, zapomenutý Kurt Knispel, se narodil a zemřel ve svých 23 letech v Československu - Hrob_Kurta_Knispela

Německé státní občanství, které bylo Kurtovi jako sudetskému Němci přiřazeno (prakticky tehdy neměli jinou možnost, než občanství přijmout) , znamenalo i brannou povinnost a devatenáctiletý kurt tak roku 1940 musel vstoupit do armády. Rychle se dostal k tankistům a z počátku bojoval na východní frontě.

Knispelovo celkové „skóre“ bylo 168 zničených tanků – z toho byl ve 42 případech velitelem tanku a ve 126 tankovým střelcem, dalších 27 možných vítězstvích nebylo nikdy potvrzeno.

Dlouhovlasý, malý, rozcuchaný mladík se zarostlou tváří zcela nenaplňoval ideální představu o „vznešeném“ árijském vojáku. Divoký zjev doplňovala i nezkrotná povaha – během jednoho incidentu roku 1942 v Krakově byl dle pozdější výpovědi svědků přítomen týrání nepřátelského zajatce. Kolega nekolega rozhodl se Knispel německého důstojníka Einsatzgruppe ranou „zpacifikovat“ a vězně tak pro onen moment uchránil od dalšího mučení.

Pro svůj typický zjev, povahu a nepříliš pozitivní názor na ideologii na jejíž straně ale bohužel bojoval (nikdy se nestal členem NSDAP) se Kurtovi nedostalo, kromě německého kříže, mnoho vyššího uznání z řad nadřízených.

Sám za jeden den zabil 50 Němců a zahnal celou tankovou divizi. Nejvíc vyznamenávaný voják si nakonec podmanil i Hollywood

Kurt Knispel, který miloval válku, boj a tedy i zabíjení, nakonec sám zemřel 28. dubna roku 1945 ke samému konci války ve svých 23 letech. Až roku 2013 bylo objeveno místo, kde bylo Kurtovo tělo pohřbeno – v jabloňovém sadu ve Vrbovci u Znojma ležela pod zemí v masovém hrobě jeho kostra se šrapnelem v lebce.

Jan Králík

Komentáře