Tedy ne všechny, ale drtivá většina z nich, abychom dostáli novinářské povinnosti. Pokud jen trochu cestujete vzduchem, jistě jste si všimli, že až na pár výjimek potvrzujících pravidlo jsou téměř všechna letadla  natřena na bílo. Víte proč?

Srážka s ptáky

Jedním z důvodů může být nebezpečí srážky s ptáky. Okřídlenci si podle vědecké studie z roku 2011 nejlépe všímají právě bílých letadel. Na rozdíl od tmavě modrých nebo šedých letadel s nimi byla zaznamenána mnohem menší  koliznost.

Rychlejší zpozorování závad

Bělost umožňuje lepší zpozorování trhlin. Je tak větší šance, že bude odhalena závada na letadle a zvyšuje se tak bezpečnost.

Přehřívání

Již ze školních lavic víme, že bílá barva nejlépe odráží sluneční světlo. A tak je v bílých letadlech možno udržovat příjemné klima na palubě. Za tímto účelem je největší pozornost věnována při natírání plastové části letadla (například nosním kuželu a dalších kompozitních materiálů).

Bílá šetří peníze

O peníze jde až v první řadě, to víme všichni. Na celé letadlo se spotřebuje zhruba 65 galonů barvy. No a bílá barva je levná a jednoduchá na údržbu.

Co takhle vůbec nebarvit?

Obejvil se i nápad letadla vůbec nenatírat a nechat pouze kovový čistý trup. Jenže paradoxně by to vyšlo dráž. Nutné pravidelné leštění kovu, potřebné pro požadovanou aero-dynamičnost, je dražší než čistě bílá barva.

Komentáře