Historické město ležící na řece Salzach si nese na bedrech pytel plný předsudků, které je třeba vyvrátit. Předně je třeba si říci, že v Salcburku si přijdou na své i lidé, kterým je pod 40, lidé, kterým klasická hudba nic neříká, a dokonce i lidé, kteří dávají před historií přednost modernímu umění a architektuře. Navíc tu mají skvělé pivo z vlastních pivovarů, tradiční čtyřkové putyky i luxusní michelinky a k tomu všemu pohodovou lázeňsky působící atmosféru, která vás hodí do klidu. Zkuste letos za předvánoční atmosférou vyrazit právě sem. Město toho nabízí tolik navíc, že rozhodně nebudete litovat.

Hangar-7

47.7940648, 13.0078253

Každé pořádné dobrodružství začíná na letišti. A je úplně jedno, že na to salcburské dojedete autem, protože sedat do plechového ptáka se nevyplatí. Co tam? Krom toho, že si v hangáru budete moci prohlédnout historická letadla a vysloužilé závodničky formule 1, od 16. září budou výstavní prostory patřit dílům německého malíře Gabriela Schmitze. Krom baru Mayday s výhledem na vystavené exponáty je součástí prostor i dvouhvězdičková michelinská restaurace Ikarus, která jako první na světě přišla s konceptem hostujících šéfkuchařů. Ti se zde točí každý měsíc, přičemž v září vám tu uvaří Curtis Duffy z chicagské restaurace Ever.

→ Wilhelm-Spazier-Strasse 7a, Salcburk, hangar-7.com

 

Umělecký kovář

47.8003545, 13.0419370

Pokud někde opravdu dokonale ovládají kovářské řemeslo, je to Salcburk. Důkazy můžete najít doslova na každém rohu, od zdobených křížů na historickém Svatopetrském hřbitově až po vývěsní štíty v ulicích starého města. A i když je umění zdejších kovářů zapsáno na seznamu UNESCO, rozhodně nejde o divadlo pro turisty. Jak si můžete všimnout v uličce Getreidegasse, zdobený historizující štít tu má třeba i pobočka McDonalds, což vypadá hodně vtipně. Ostatně, do dílny kováře a zámečníka Christiana Wiebera to nemají daleko. Od roku 1415 stojí ve dvoře sousedního domu, jen ji dnes obklopují butiky jako Rimowa či Max Mara.

→ Schlosserei Wieber, Getreidegasse 28, Salcburk

 

Saitn Charles

47.7998285, 13.0417676

Je téměř jisté, že když na pivní zahrádce tradiční hospody Sternbräu ochutnáte jejich vlastní pivo Sternbier, u jednoho nezůstane. A když si k tomu dáte ještě jejich domácí bílou klobásu s nakládanou zeleninou a zajíte to vaječným suflé Salzburger Nockerl politým malinovým rozvarem, dost si pochutnáte. A ráno se budete divit. Nedaleko naštěstí stojí obchůdek rakouské značky Saint Charles nabízející přírodní preparáty na zlepšení různých zdravotních neduhů. Jejich recepty pocházejí z historické vídeňské lékárny Alfreda Blumenthala, který ji založil roku 1886. A když bude nejhůř, koupíte u nich i tzv. Apothekergin s mateřídouškou, který kudy teče, tudy léčí. Pro značku ho vyrábí historická rakouská destilerka Farthofer a jen tak mimochodem, prodává ho i pražský concept store Byssine!

→ Universitätspl. 5, Salcburk, saint-charles.eu

 

220GRAD Rupertinum

47.7990870, 13.0427999

Nebudeme si nic nalhávat, Rakousko není Dánsko a Salcburk není Vídeň. Co se moderních a trendy kaváren s nepřebernou nabídkou kávových specialit týče, budete dlouho hledat. Samozřejmě i tady najdete Starbucks (což asi nechcete slyšet) a kvalitní kávu vám udělají i v hotelu Sacher, kde vedle ní můžete vdechnout i legendární čokoládový dort. Pokud jste ale zvyklí na vychytané kávové speciality a podniky s vlastní pražírnou, hledejte nápis 220GRAD. Tahle salcburská rodinná kavárna je ve městě hned na třech adresách, přičemž ten nejhezčí podnik najdete v historické budově muzea moderního umění v samotném centru. A krom kávy (balíčky se zrnky si můžete odvézt jako suvenýr) si tu můžete dát i skvělou snídani, jejíž komponenty se honosí přívlastkem „domácí“.

→ Wiener-Philharmoniker-Gasse 9, Salcburk, 220grad.com

 

Okurky

47.7987454, 13.0422084

Když už budete v kavárně v Ruppertinu, byla by obrovská škoda nenavštívit výstavu Raising the Curtain! fotografky Ruth Walz, která bude v muzeu vystavena do 12. listopadu. A rozhodně byste neměli minout ani sousoší pěti bronzových nakládaček od rakouského umělce Erwina Wurma, které na protějším náměstí hrdě ční od roku 2011. V kolemjdoucích vyvolávají řadu otázek, mimo jiné tu, jak se s pohledem na ně asi vyrovnává dramatik Friedrich Schiller, jehož socha stojí v jejich těsném sousedství. Než si na tuto filozofickou otázku odpovíte, můžete navštívit ještě útulnou malou galerii Sophie Vonier na Wiener-Philharmoniker-Gasse 3, kde budou až do 7. října vystavena díla Elisy Alberti.

→ Max-Reinhardt-Platz 5020, Salcburk

 

Vstupte do kláštera

47.8062272, 13.033952255

Uvažovali jste někdy o tom, že byste se všeho vzdali a vstoupili do kláštera? Třeba k augustiniánským mnichům? Buďte v klidu, tohle není žádná agitka. Nikdo vás nenutí jít dovnitř, ale co si budeme povídat – byla by škoda to nezkusit. V téhle rozhlehlé salcburské klášterní budově s názvem Augustiner Bräu Kloster Mülln (dnes ji vlastní benediktini) se totiž na 5 000 metrech čtverečních nachází největší pivní restaurace v Rakousku. Pivo tu od roku 1621 vaří stále stejným způsobem a skladují ho v dřevěných sudech, ze kterých se čepuje samospádem. Funguje to tak, že si vyberete kameninový džbánek, omyjete ho v kašně se stále tekoucí vodou, na pokladně zaplatíte a pak vyrazíte k výčepu. Co se jídla týče, stánky jsou rozesety po celém klášteře a je na vás, na co máte zrovna chuť. P.S. Z kláštera můžete kdykoliv vystoupit.

→ Lindhofstrasse 7, Salcburk, augustinerbier.at

 

Zasloužený relax

47.8068259, 13.0405443

Jedno z nejmodernějších evropských spa s tím nejkrásnějším výhledem najdete v samotném centru města. Jmenuje se Paracelsus Bad a stojí v sousedství slavné zahrady Mirabell. V krásné moderní budově od vídeňského architektonického studia Berger+Parkkinen najdete krytý bazén (po rekonstrukci se otevře v prosinci), saunový svět i velkolepě pojatou terasu s vířivkou, ze které je nádherný výhled na město. Užít si tu můžete i masáže a speciální koupele v místním léčivém bahně, které se v Salcburku s úspěchem praktikují už od roku 1820. A abyste to pak neměli daleko „domů“, hned v sousedním domě najdete hotel Sheraton Grand, který je skvělou základnou k objevování města. Má garáž, skvělé snídaně (které si můžete vychutnat i na zahradě) a když si ráno přivstanete a půjdete si zaběhat, v zahradách Mirabell budete sami.

→ Auerspergstrasse 2, Salcburk, paracelsusbad.at

 

Schloss Leopoldskron

47.7888692, 13.0389307

Nepředpokládáme, že je mezi vámi mnoho fanoušků amerického klasického muzikálu The Sound of Music nebo že by vás lákalo projít se po stejných parketách jako modelky na přehlídce Chanel v roce 2014. To vše se totiž odehrávalo v salcburském zámku Leopoldskron. Možná vás ale naláká možnost ubytovat se v jeho historických zdech, které by mohly ledacos vyprávět. Zámek byl totiž vystavěn už v roce 1736 pro salcburského arcibiskupa, později patřil slavnému evropskému impresáriovi Maxi Reinhardtovi, který spoluzaložil zdejší slavný hudební festival. Snídani vám tu naservírují v nádherném historickém sále, večer si můžete zajít na sklenku do zdejší historické knihovny plné vzácných svazků.

→ Leopoldskronstrasse 56-58, Salcburk, schloss-leopoldskron.com

 

Ježíškův trh

47.7985770, 13.0459012

V Rakousku se toho nebojí. Dělají takové vánoční trhy, že uspokojí vaše děti, vaši ženu, tchyni, a dokonce i vás. Jedny z nejkrásnějších v Rakousku probíhají právě tady. Přesněji na Residenzplatz, velkolepém náměstí, jemuž dominuje kašna. Ta je však během vánočních trhů zakryta a obklopena stánky. Salzburger Christkindlmarkt má mnohaletou tradici. Pořádá se už od 15. století a patří k nejstarším v Rakousku. Začíná dva týdny před Mikulášem a najdete tu spoustu místních řemeslných produktů stejně jako skvělé občerstvení. V jeden velký trh se ale proměňuje celý Salzburg a menší a větší trhy najdete na obou březích řeky, dokonce ve dvorcích historických domů starého města. Pokud chcete zažít něco výjimečného, naplánujte si svou cestu na 5. prosince, kdy se městem prohánějí desítky čertů Krampusů.

→ Rezidenzplatz, Salcburk

Text: Petr Jansa

Komentáře