Potravinová banka Praha, která poskytuje potraviny a hygienické potřeby lidem v nouzi má hned několik výdejních míst. Jedno z nich, určené pro občany Prahy 1 a 2 se nachází také v samém srdci metropole, na Novoměstské radnici v Praze 2. Za první měsíce fungování si pro pomoc ke zdejšímu výdejnímu okénku přišlo několik desítek zájemců.

Dvouměsíční spolupráce s Novoměstskou radnicí a Potravinovou bankou Praha se rozhodně osvědčila. Důkazem toho jsou desítky spokojených klientů, kteří sem zavítali. Zřízením výdejního místa přímo v centru Prahy tak dokážeme adresně a cíleně pomoci občanům Prahy 1 a 2, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, a mají problém se zajištěním základních potravin a hygienických potřeb. Zároveň také podporujeme hospodárné nakládání s potravinami potenciálně určenými k likvidaci,“ uvádí starosta Prahy 2 Jan Korseska, který byl osobně i u zahájení provozu výdejny Potravinové banky Praha na Novoměstské radnici.

Výdejní okénko v přízemí nádvoří Novoměstské radnice je otevřeno každé pondělí v době od 9 do 12 hodin. Občané Prahy 1 a 2, kteří se ocitli ve finančních problémech a chtějí si tašku potravin a hygienických potřeb vyzvednout, musí přinést doporučení sociálního odboru, úřadu práce, nebo OSPODu.

Potřeby Potravinové banky Praha, jejích klientů i samotný provoz Novoměstské radnice, jedné z nejvýznamnějších historických a kulturních památek v ČR, se podařilo skloubit, což ostatně potvrzuje i ředitel Novoměstské radnice Albert Kubišta.

„Od prvního výdeje má počet lidí, kteří na Novoměstské radnici našli pomoc, jasně vzrůstající trend, a to i přesto, že jsme začali v předprázdninovém čase. Radnice, jakožto tradiční místo pro moderní život, je vystavena na třech pilířích veřejné služby, na nichž pevně stojí a pro něž byla zřízena. Jedná se o kulturu, vzdělávání a společenský aspekt. Naše spolupráce s Potravinovou bankou má komornější formát, ale i tak patří k dobrým cestám, které jsme se v oblasti služby občanům a společnosti rozhodli dělat,“ říká ředitel Novoměstské radnice, Albert Kubišta.

Hlavní činností Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj je svoz potravin potenciálně určených k likvidaci z prodejen s prodejní plochou nad 400 m², od výrobců, farmářů, ze škol, restaurací nebo z hotelů.

„Maminky s dětmi mohou dostat i pleny, vlhké ubrousky, dětskou hygienu. Potravinová banka není supermarket, do tašek dávají naši zaměstnanci vždy ty potraviny, které máme zrovna na skladě. Bývají to těstoviny, rýže, mléko, sladkosti, cukr, pečivo, sladkosti, ovoce, zelenina, paštiky… zkrátka cokoli zrovna svezou naši řidiči z potravinových řetězců,“ dodává Věra Doušová, ředitelka Potravinové banky.

Foto: MČ Praha 2

Komentáře