Tajemná postava, která za druh světové války skákala na pružinách a likvidovala Němce – to je pověst z temných dob, která fascinovala mnoho tvůrců, objevovala se v animovaných filmech, knihách i komiksech. Ovšem patrně nikdy tak velkolepě, jako při svém posledním příchodu na scénu. Scenárista Petr Macek a kreslíř Petr Kopl z něj udělali skutečně prvního českého superhrdinu. Poprvé tuhle postavu použili jako stárnoucího rádce ve své původní komiksové sérii Zázrak, ale zaujala natolik, že ji stvořili vlastní příběh – zasazený samozřejmě do doby druhé světové války.

„Vždycky jsme s Petrem Koplem chtěli dělat takové komiksy, jaké bysme byli bývali rádi četli jako kluci. K Pérákovi jsme dospěli vlastně úplně mimoděk, původně jsem neplánoval si tu postavu přisvojit, měl být jen „hostem“ v Zázrakovi. Jenže on se mi hrozně dobře psal. Učinili jsme asi šťastné rozhodnutí, že jsme jeho mýtus spojili s naším magickým světem, vytvořili mu tajemné trauma v minulosti, a čtenáři se začali zajímat a pídit po dalších podrobnostech. Rád bych řekl, že osud naší verze Péráka režíruji já, ale občas mám pocit, že už si žije vlastním životem, a já to sotva stíhám zaznamenávat!“  říká scénárista a spoluautor komiksu Petr Macek.

V prvním příběhu se snažil Adolf Hitler zmocnit Libušiny lebky, aby s její pomocí mohl vidět do budoucnosti.  Ve druhé knize se Hitlerova okultní organizace Thule vedená majorem Vernerem, zmocnila Jantarové komnaty, historického artefaktu nevyčíslitelné ceny, jemuž jsou přisuzovány tajemné schopnosti. Pérák má navíc s Vernerem nevyřízené osobní účty – tento zákeřný nacista a manipulátor jej připravil o partnerku i nenarozené dítě. Dokáže touhou po pomstě zaslepený hrdina ještě rozlišit, co je v honbě za zúčtováním ospravedlnitelné?

Macek a Kopl skládají poklonu nejen české legendě a historii, ale i Indianu Jonesovi a vůbec pulpovým dobrodružným příběhům. Postava už je představená, takže vlastně od začátku může příběh jet kupředu, přináší souboje s tanky, letadly, a dokonce i dinosaury. Ovšem tvůrci nezapomněli na emoce a na Pérákovy osobní vazby. Minulé události ho dost pošramotily a není úplně jasné, jestli ho pomsta zcela nepohltí.

„Zatímco první Pérák byl dobrodružná duchařina, která rozestavěla figurky na šachovnici, do druhého jsme přidali ještě science-fiction motivy a samozřejmě řádnou porci humoru. Stále si ale necháváme ještě něco v rukávu, protože od začátku vím, že Pérákův příběh by měl být trilogie. A možná ne jedna,“ dodává Macek.

Foto: Nakladatelství CREW s.r.o.

Komentáře