Chlastat a kouřit se musí, i kdyby na chleba nebylo. Tato poučka se mezi neúspěšnými lidmi traduje od doby, kdy bylo uvařeno v našich zemích první pivo. Dnes ho známe pod jménem Grešlák, Pivrnec nebo Ambrosius. Tento zlatavý mok v Česku dokázal proslavit nejpopulárnější český alkoholik Milan Čurda, který se proslavil tím, že mu bylo naměřeno 8 promile.

Rekordman Čurda překvapil Česko

Češi jsou ve světě známí tím, že vypijí nejvíc piva ze všech států na světě. Samozřejmě, že je to myšleno v poměru litrů na počet obyvatel. Legendárních a mediálně známých alkoholiků bohužel neznáme tolik, protože se už upili k smrti nebo možná i v těchto chvílích vysedávají ve své oblíbené knajpě, kde propíjí své výplaty nebo podpory. Vzpomeneme ale i na jednu zesnulou legendu, kterou si pamatujeme díky památné svatbě, kde měl jeho svědek být už 4 minuty, ty magore.

FOTO: Kašlete na peníze! Lepší je prožívat za tyto oduševnělé věci

Kašlete na peníze! Lepší je prožívat za tyto oduševnělé věci - pít pivo – jirka kára youtubeKašlete na peníze! Lepší je prožívat za tyto oduševnělé věci - 514128_jiri-kara-v0Kašlete na peníze! Lepší je prožívat za tyto oduševnělé věci - 3748847_kara-jiri-kara-v0Kašlete na peníze! Lepší je prožívat za tyto oduševnělé věci - iqPF_4xRDJKašlete na peníze! Lepší je prožívat za tyto oduševnělé věci - iqPF_4xREd
Další fotky
Kašlete na peníze! Lepší je prožívat za tyto oduševnělé věci - jirka káraKašlete na peníze! Lepší je prožívat za tyto oduševnělé věci - Unknown

Po Miroslavu Kalouskovi a Jiřím Károvi se naším nejpopulárnějším českým alkoholikem stal jakýsi Milan Čurda z Tuhaně na Semilsku, kde pracoval jako zemědělec a řidič fekálního vozu. Ten se dostal v roce 2005 do všech médií v Česku tím, že nadýchal 8 promile, čímž se stal absolutním českým rekordmanem na dlouhá léta. Až v roce 2018 ho překonal jakýsi houbař z Ostravska, kterému bylo naměřeno neuvěřitelných 8,83 promile. Kdybyste chtěli mít v těle 8 promile, tak to pro vaši představu znamená vypít zhruba 40 velkých Grešláků. Zdá se vám to jako nereálná věc? Minimálně dva Češi to už dokázali.

Čurda na sebe mediálně upozornil, když v extrémní opilosti několikrát řídil vozidlo, čehož si všimla média, a televizní kamery byly nakonec přítomné i u soudu. Pijan Čurda tehdy do televize prohlásil, že netušil, jak snadno se člověk v naší zemi proslaví. Stačí se pořádně ožrat. Štamgasti z Hostince U Stařiny o známém alkoholikovi tvrdí, že se jedná o pivaře, který tvrdému alkoholu příliš neholduje.

A jak to vůbec tehdy bylo s Čurdovými osmi promile? Psal se rok 2005, když sjel s fekálním vozem do příkopu, kde naboural do sloupu elektrického vedení a zároveň zničil živý plot. Tehdy mu policisté zjistili na základě orientační dechové zkoušky zmíněných 8 promile. Někteří lidé si mysleli, že měřicí přístroj byl poškozený, protože to přece není možné, ale policie média nakonec přesvědčila, že se jedná o velmi spolehlivý stroj. Podle některých názorů je dost možné, že Čurda nadýchal tak vysokou hodnotu díky tomu, že se chvíli před měřením napil alkoholu. Nakonec se Čurda dočkal čtyřměsíčního odnětí svobody, podmínky a peněžitého trestu. A tak se z řidiče fekálního vozu stal závozník.

O rok později se Čurdovi podařilo převrátit traktor, když se ho pokoušel přeparkovat, aby ho nikdo neukradl. Naměřeno mu bylo přes 2 promile alkoholu, za což si zasloužil 400 hodin veřejně prospěšných prací, povinnou protialkoholní léčbu a další zákaz řízení. Během následujících let bylo o Milanovi Čurdovi natočeno hned několik reportáží, které popisovaly jeho životní cestu. Kromě pořadu Reportéři ČT se například objevil v pořadu Na Vlastní oči, kde mu bylo umožněno se setkat s další opileckou legendou. Tím máme na mysli Tondu Škopa, který se stal známým díky TV Nova. Dokázal totiž během jednoho jediného měsíce propít zděděný milion korun. Zní to neuvěřitelně, ale toto se doopravdy stalo.

Na jeho počest bylo v roce 2016 uvařeno pivo. Jmenovalo se jednoduše Čurdovo pivo a vyráběl ho pivovar Rohozec.

Ferrari Lakatoš

Komentáře