Navzdory tomu, že se letecká doprava stala poměrně běžným způsobem cestování, stále je pro mnohé zdrojem strachu. Pokud stále ještě nevěříte technice, přinášíme několik typů, jak svou bezpečnost zvýšit. Nebojte, létání je stále nejbezpečnějším druhem dopravy.

Navzdory všeobecnému mínění existuje nezanedbatelná šance, že havárii letadla přežijete. Zdá se to k neuvěření, ale podle amerického Národního ústavu pro bezpečnost dopravy havárii letadla (v rozmezí let 1983 až 2000) přežilo celých 95,7 procenta cestujících. Přihlédneme-li tomu, že se bezpečnostní prvky od té doby významně posunuly vpřed, není to vůbec špatný výsledek.

Pokud ale stále nevěříte, zde jsou 4 rychlé rady, jak zvýšit šance na přežití:

1) Klíčovým doporučením je oblečení. To by mělo být lehce a rychle svlečitelné. Má to jednoduchý důvod. Je to hořlavost oblečení, která je jednou z nejčastějších příčin smrti.

2) Vyberte si místo co nejvíce v zadní části letadla. Cestující sedící vzadu mají podle výsledků až o 40 procent větší šanci na přežití.

3) Nespěte v době přistání i vzletu. Tyto momenty jsou pro piloty nejnáročnější a nejrizikovější.

4) Naučte se známou polohu, kdy si položíte hruď na kolena a ruce sepnete za hlavou.

FOTO: 7 největších leteckých katastrof historie

7 největších leteckých katastrof historie - 01 let nehoda7 největších leteckých katastrof historie - 02 let nehoda7 největších leteckých katastrof historie - 03 let nehoda7 největších leteckých katastrof historie - 04 let nehoda7 největších leteckých katastrof historie - 05 let nehoda
Další fotky
7 největších leteckých katastrof historie - 06 let nehoda7 největších leteckých katastrof historie - 07 let nehoda

V minulém roce zemřelo celosvětově 561 účastníků leteckých havárií. Absolutní číslo to je sice nemalé, ale přepočítáme-li ho, výjde nám jedna oběť na každé 3 miliony letů. Šance, že umřete při letecké katastrofě je zhruba 1:5 milionům.

Pravděpodobnější tak je, že se utopíte. Nebo zemřete na břišní tyfus. Nebo že se udusíte jídlem.

Petr Starý

Komentáře