Legendární šampaňský dům Dom Pérignon představuje své nové ročníkové šampaňské Dom Pérignon ročník 2008, které patří do tzv. první Plénitudy (P1) ročníkového vína.

ROČNÍK 2008

Kreativní vize Domu Pérignonu tkví v dosažení chuťové harmonie jakožto zdroje emocí. Každý kreativní proces má svá omezení a pro Dom Pérignon je tímto omezením rok. Každoroční kvalita sklizně je přijímána bez ohledu na těžkosti, které s ní mohou přijít, i kdyby to mělo znamenat ročník vůbec nevydávat. Ne každý rok je tedy sklizeň tak kvalitní, aby z ní vzniklo ročníkové víno. Čas je v kvalitě vína Dom Pérignon zásadním prvkem. V temných sklepích prochází každý ročník Dom Pérignon pomalou metamorfózou a postupně prochází třemi různými stupni rozvinutí (Plénitudy), kdy víno zraje, promlouvá k nám a odhaluje další rozměr ducha Dom Pérignon.

Po více než osmi letech zrání přichází první Plénituda ročníkového vína Dom Pérignon (P1). Všechny složky jsou již v naprosté a dokonalé harmonii, která je přetrvávajícím poznávacím znamením šampaňských Dom Pérignon.

Rok 2008 – šampaňský zázrak!

V dekádě charakteristické štědrým a silným slunečním svitem byl rok 2008 výjimkou, převažovala totiž šedá a zatažená obloha. Ale nic není předem ztraceno. Stejně jako v letech 2000, 2006 a v legendárním roce 1966, to byl měsíc září, který opožděně a zázračně zachránil situaci. Vyzrálost předčila veškerá očekávání. Po dlouhém období neochoty se konečně Dom Pérignon ročník 2008 otevírá v dokonalé vyváženosti. Jeho lehká, avšak průbojná chuť se nyní vyznačuje také hřejivostí. Ovocné tóny jsou jasně a snadno rozpoznatelné a aroma je pozoruhodně intenzivní.

„Dom Pérignon představuje ročník 2008, díky jeho potenciálu a na své poměry brzy, jako mladé šampaňské“ – Richard Geoffroy, sklepmistr.

S ročníkem 2008 se Dom Pérignon vrací k archetypům šampaňského

Největší výzvou Domu Pérignonu ročníku 2008 je ztělesnit klasické atributy šampaňského pod značkou Dom Pérignon. K svěžesti, přímočarosti a ryzosti aromatu očekáváné od ročníku 2008 přidává Dom Pérignon hloubku, hustotu a vyváženost. Barva je teplejší, a ne tak ostrá. Zpočátku spíše lehké šampaňské nabírá na hutnosti, aniž by však vykazovalo známky suchosti. Jeho chuť je průbojnější. Svěžest není tak výrazná, lépe splývá, jako kdyby si ji víno osvojilo. Vrátit se k archetypům tak znamená objevit zcela nový zážitek – sofistikovanější a mnohem poutavější, takový, který jde mnohem více do hloubky.

Ročník 2008 zaujímá své místo

Dom Pérignon ročník 2008 byl, podobně jako v případě ročníku 1996, dlouho definován průběhem roku 2008. Aby se tedy stal skutečným ročníkovým šampaňským Dom Pérignon, musel si na svůj čas počkat.

Ročníky Domu Pérignonu si stanovují svá vlastní data vydání, a ročník 2008 vyžadoval větší dávku trpělivosti než ročník 2009, který byl představen dříve, což je v dosavadní historii Domu Pérignonu bezprecedentní.

Je v něm, stejně jako v případě ročníku 2006, patrná poněkud nevyrovnaná symetrie mezi pozdním objevením se ovocných tónů a chuti vína. Na harmonii mezi specifickým ročníkem a charakteristickou chutí šampaňského Dom Pérignon se dlouho čekalo a obě stránky jednoho vína se v průběhu dozrávání navzájem ovlivňovaly.

Dom Pérignon ročník 2008 však konečně dosáhl stupně Plénitudy (Plnosti), základu budoucích stupňů, z nichž každý další je dychtivě očekáván. Představuje se tak Dom Pérignon ročník 2008!

Komentáře