Rychlost a rozsah toho, jak se Čína mění, nemá v historii obdoby. Dá se říct, že slogan „země, kde zítra již znamená včera“, který byl u Ruska leda tak k smíchu, se na Čínu hodí velmi dobře. A bez ironie.

FOTO: Podívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí

Podívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 01-shangaiPodívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 02-pekingPodívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 03-shangaiPodívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 04-pekingPodívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 05-honk-kong
Další fotky
Podívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 06-honk-kongPodívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 07-cchung-cchingPodívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 08-honk-kongPodívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 09-honk-kongPodívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 10-sangajPodívejte se, jak se čínská města proměňují závratnou rychlostí - 11-sangaj

Nejnázorněji jsou masivní proměny země a jejích lidí vidět na čínských městech. Za třicet let se počet obyvatel čínských měst zvýšil o půl miliardy. Je to patrně historicky největší přesun obyvatel za tak krátkou dobu. A čínská města nejsou jen velká, jsou megavelká. Přes sto čínských měst má více než milion obyvatel. Do sedmi let jich nejspíš bude dvě stě. V šesti městech žije dokonce víc než 10 milionů lidí (počet obyvatel ČR). Zde na satelitních záběrech uvidíte, jak se čínská města měnila od roku 1984:

Průměrný majetek na jednoho obyvatele Číny se za uplynulých deset let více než zdvojnásobil. V roce 2006, před pouhými dvanácti lety, šly na střední školu zhruba jen dvě třetiny čínských dětí. Dneska to je přes 96 %. Před deseti lety měl mobilní telefon jen každý třetí Číňan, dneska ho vlastní prakticky všichni. A na to, jak se změnil počet cestujících Číňanů, si v Praze nebo Českém Krumlově na malém vzorku můžete ověřit sami.

A Čína je zcela napřed i v organizaci společnosti. Zatímco u nás se složitě řeší sběr osobních údajů, a kolem tohoto tématu bují hysterie, v Číně nejrůznější elektronicky sbírané osobní údaje budou brzy sloužit k hodnocení každého občana – ke stanovení jeho „společenského kreditu“. V zásadě získáváte body za dobré chování a ztrácíte je za špatné chování, například když nebudete řádně splácet půjčku, když budete kouřit v nekuřácké zóně nebo když budete postovat online lživé zprávy. Jakmile budete mít málo bodů, tedy nízký společenský kredit, nekoupíte si lístek na vlak, zpomalí se vám internetové připojení, nezískáte dobrou práci, nekoupíte si zahraniční zájezd a dokonce vám ani nevezmou děti do dobré školy. Plně funkční má být tento systém v roce 2020. Hrozné? Když si uvědomíte, jací lidé žijí zcela nekontrolovaně všude kolem vás tady v Česku, nezní tento čínský nápad vlastně vůbec špatně.

Jak se západní luxusní značky ucházejí o čínské zákazníky, se dozvíte ZDE.

Petr Bílek

Komentáře