Objev kosterních pozůstatků dvou malých dětí překvapil i samotné archeology. Jedná se o unikátní nález, který nemá paralelu. Na to, proč se místní obyvatelé uchýlili k tak brutálnímu pohřebnímu rituálu, musí archeologové teprve přijít.

V ekvádorském Salangu archeologové odhalili pohřebiště z prvního století před Kristem s jedenácti lidskými ostatky včetně dvou dětí s prazvláštním posmrtným doplňkem. Na hlavu jim byly nasazeny jakési helmy vyrobené z lebečních kostí dalších dětí.

FOTO: Helmy z lebek dětí – prapodivný nález v Ekvádoru zamotal hlavy archeologům

Helmy z lebek dětí – prapodivný nález v Ekvádoru zamotal hlavy archeologům - cfd0621618481cf7662c0f97a176ac83Helmy z lebek dětí – prapodivný nález v Ekvádoru zamotal hlavy archeologům - ancient-ecuadorian-human-remainsHelmy z lebek dětí – prapodivný nález v Ekvádoru zamotal hlavy archeologům - ancient-skull-helmet-in-ecuadorHelmy z lebek dětí – prapodivný nález v Ekvádoru zamotal hlavy archeologům - skull-and-helmet-remainsHelmy z lebek dětí – prapodivný nález v Ekvádoru zamotal hlavy archeologům - bone-lesions-and-skull-helmets
Další fotky
Helmy z lebek dětí – prapodivný nález v Ekvádoru zamotal hlavy archeologům - guangala-figurine

Staršímu z nemluvňat bylo v době smrti okolo osmnácti měsíců a na hlavě mělo helmu sestavenou z lebky dítěte, kterému bylo okolo čtyř až dvanácti let. Druhému dítěti bylo v čase skonu pouze okolo šesti měsíců a mělo helmu z hlavy dvou až dvanáctiletého dítěte. Lebky jim na hlavy byly nasazeny zřejmě i s kousky svalstva.

Nejspíš se nejednalo o rituální obětinu (i když tuto možnost historici nevylučují), děti s velkou pravděpodobností zemřely na podvýživu, způsobenou nedávnou erupcí vulkánu a následnému nedostatku jídla.

Aztécká zbraň, která neměla zabít, ale připravit nepřítele na rituální oběť – maquahuitl neboli „obsidiánová pila“

Spekuluje se o tom, že nemluvňatům byly helmy nasazeny pro speciální ochranu v posmrtném životě. Dětská duše neměla totiž šanci „dozrát“ a tak se jim tímto možná snažili ulehčit posmrtnou cestu. Okolo ostatků se pak našly i všelijaké malé předměty, včetně kamenných sošek předků.

Jan Králík

Komentáře