Cestujete mezi Prahou a Brnem a potřebujete protáhnout ztuhlé tělo za volantem nebo se nadýchat čerstvého vzduchu, aby se vám neklížily oči? Potom na naší nejstarší a nejdelší české dálnici využijte slavné obousměrné odpočívadlo Devět křížů. Pravidelný odpočinek totiž výrazně snižuje riziko nehody.

Devět křížů na 166,7 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu (SEVER) a na 166,4 kilometru směrem na Brno (JIH) je ideální místo, kde si můžete dát pauzu v řízení. Lepší dojet trochu později ale v pořádku, než riskovat kolizi způsobenou únavou, nepozorností nebo mikrospánkem.

Toto místo patří k nejstarším dálničním odpočívadlům na D1 vůbec, dlouhé roky na této komunikaci byla pouze tři místa, kde se dalo zastavit – v Průhonicích, Střechově a právě Devět křížů. Odpočívky na obou stranách dálnice prošly před nedávnem modernizací a rekonstrukcí spolu s dálnicí. D 1 tu byla rozšířena v obou směrech o tři čtvrtě metru. Odpočívky dostaly nový asfaltový povrch a provedly se vegetační úpravy. Řidiči teď mají k dispozici prostornější a přehlednější parkoviště se zvýšeným počtem parkovacích míst. Při zástavce mohou využít rovněž dětské hřiště, toalety, benzinovou a CNG stanici, KFC nebo Sportbar. Hned dálnice stojí vysoké zdi, aby se lidé nesnažili dálnici přebíhat.

Řidiči kamionů zde mají k dispozici přehled, kde jsou v celé České republice stání pro kamiony. Z mapy se také dozvědí, jaké se na nich poskytují služby pro řidiče. K dispozici je i mobilní aplikace, která řidičům prozradí i aktuální počet volných míst.

V případě delší přestávky mohou řidiči a jejich ratolesti navštívit turistickou atrakci a kulturní památku Devět křížů, která je dostupná z obou odpočívek. Nachází se nedaleko od dálnice D1. Své tajuplné jméno získalo po lokalitě u obce Lesní Hluboké v okrese Brno-venkov. Tam mělo v roce 1540 dojít k masakru svatebního průvodu, při kterém zahynulo devět lidí. Na jejich památku bylo v místě tragédie vztyčeno devět křížů.

Komentáře