České zastoupení značky Volvo představilo v Panorama Resortu v Kácově své plně elektrické modely Volvo XC40 Recharge a Volvo C40 Recharge. Pozvaní hosté z řad veřejnosti i zástupců médií měli také možnost poprvé usednout za volant prvního čistě elektrického volva a vyzkoušet jeho jízdní i uživatelské kvality. Současně s novými modely představili zástupci Volvo Cars Czech Republic strategii elektrické a udržitelné budoucnosti značky Volvo.

Volvo XC40 Recharge, jež bylo v Kácově podrobně představeno, reprezentuje coby první zástupce rodiny plně elektrických vozů Volvo významný krok směrem k naplnění úsilí automobilky snížit do roku 2025 uhlíkovou stopu na jedno vozidlo o 40 %. Ve stejném roce by podle očekávání automobilky měla polovinu jejího globálního prodeje tvořit plně elektrická vozidla a zbytek hybridy.

Naplnění vize Volvo Cars o udržitelné budoucnosti má napomoci i postupný přechod k cirkulárněekonomickému modelu podnikání, zahrnující například opětovné využití součástek, jejich opravy, renovace, repase či efektivnější využívání kovů, zejména oceli.

Součástí je i otázka, jak naložit s vysloužilými akumulátory elektrických vozů: řešením podle Volva je jejich využití jako úložiště energie pro nabíjecí stanice Volvo Bil nebo jako podpora vyvažování energie v elektrárnách získávajících energii z obnovitelných zdrojů.

Snaha o ekologické výrobní procesy se týká i partnerů automobilky v rámci celého dodavatelského řetězce – od plné dohledatelnosti zdrojů a úsilí o snížení emisí v rámci dodavatelského řetězce do roku 2025 o 25 % po spolupráci s ocelářským gigantem SSAB na vývoji nefosilní oceli či se společností Northvolt na výrobě akumulátorů zajištěné 100% čistou elektrickou energií.

Všechny uvedené cesty vedou k neochvějnému cíli automobilky Volvo Cars: stát se do roku 2040 klimaticky zcela neutrální společností.

V hlavní roli Volvo XC40 Recharge

Plně elektrická varianta prodejně úspěšného „evropského auta roku“ XC40 je postavena na kompaktní modulární platformě CMA. Verze se stálým pohonem čtyř kol XC40 Recharge Twin má předpokládaný dojezd 418 km na jedno nabití (dle testovacího standardu WLTP) a výkon 408 koní. Akumulátor lze prostřednictvím rychlonabíjecích systémů (DC) nabít na 80 % jeho kapacity během přibližně 40 minut.

Volvo musí zůstat volvem – proto i první elektrický model dostojí pověstné bezpečnosti značky. Konstrukce přídě byla za tímto cílem kompletně změněna a její struktura posílena tak, aby došlo k vykompenzování absence spalovacího motoru. Soustava akumulátoru je chráněna bezpečnostní klecí, která je integrována ve střední části podvozku. Umístění akumulátoru v podlaze současně snižuje těžiště vozu, což mimo jiné znamená také lepší ochranu před převrácením.

Vzhledem k inovativnímu přístupu prosazujícímu všestrannou funkčnost má posádka vozu k dispozici spoustu chytrého místa pro uložení různých věcí, například v objemných kapsách ve dveřích. Mimoto vznikl díky absenci spalovacího motoru pod kapotou další úložný prostor, který je využíván jako tzv. přední kufr.

Kompaktní čistě elektrické SUV Volvo XC40 Recharge je nyní nabízeno nově i v jednomotorové verzi. Ta disponuje pohonem předních kol a je vybavena akumulátorem o kapacitě 70/67 kWh, přičemž nabídne výkon 231 koní a předpokládaný dojezd na jedno nabití až 400 km. Akumulátor vozu bude možné prostřednictvím rychlonabíjecích systémů nabít z 10 % jeho kapacity na 80 % přibližně během 33 minut.

Inovovaná platforma asistenčních systémů řidiče zahrnuje novou generaci kamer, radarů a ultrazvukových senzorů. Jedná se o systémy, které řidiči ve dne i v noci pomáhají neustále se rozhlížet. Díky nim dokáže vůz rozpoznat jiná vozidla, chodce, cyklisty a velká zvířata. V případě potřeby pak vůz může upozornit řidiče na nebezpečí nebo začít automaticky brzdit plnou silou, aby předešel kolizi nebo alespoň zmírnil její dopad.

Intuitivní uživatelské rozhraní vychází z OS Google Android a Volvo XC40 Recharge je zcela prvním vozem Volvo vybaveným touto technologií s bezprecedentní úrovní personalizace, která zahrnuje také funkce vyvinuté speciálně pro elektrická vozidla.​ Patří mezi ně mimo jiné pokročilé hlasové ovládání prostřednictvím Google Asistent, Mapy Google či snadný přístup do obchodu Google Play s nabídkou funkcí a aplikací přizpůsobených pro používání ve voze. Model XC40 Recharge zaujme i faktem, že lze většinu jeho softwaru a operační systém aktualizovat na dálku.

Samozřejmostí jsou služby vzdáleného spojení s vozem – již pátá generace aplikace Volvo Cars (původně Volvo On Call) umožňuje oblíbené funkce jako předehřátí vozu nebo třeba jeho vyhledání na parkovišti.

„Máme radost, že můžeme v České republice předvést náš první elektrický model, Volvo XC40 Recharge,“ řekl při příležitosti prezentace v Kácově generální ředitel Volvo Cars Czech Republic pan Alican Emiroğlu. „Tímto započala nová éra. V nadcházejících pěti letech představíme každým rokem nový plně elektrický model – záměrem je mít padesát procent plně elektrických vozů v roce 2025 a ve 2030 sto procent. S uvedením nových elektrických modelů představujeme i nový prodejní koncept Site to Store.“

Volvo XC40 Recharge si čeští zájemci již nyní mohou objednávat právě výhradně online v rámci objednávkového systému Site to Store. Zájemce si na základě zvolené konfigurace z webových stránek českého zastoupení automobilky vůz snadno nadefinuje a prostřednictvím kontaktního centra, které ho záhy osloví, získá termín u autorizovaného prodejce, u nějž objednávku dokončí. Doporučená cena vozu zahrnuje i balíček Care obsahující servisní a asistenční služby a prodlouženou záruku.

Postupně se do online prostředí přesune prodej všech elektrických vozů. Hlavními výhodami prodeje přes internet jsou zjednodušení kupního procesu, transparentní a jasně nastavený ceník a rozšířený balíček péče zahrnutý v ceně. Online objednávka může proběhnout kdekoli, tedy i u autorizovaného prodejce, který zájemce buď provede celý procesem, nebo mu poskytne částečnou podporu.

Volvo C40 Recharge – druhé a současně první

Představení modelu XC40 Recharge doprovázelo i vystavení druhého zástupce plně elektrických vozů Volvo, modelu C40 Recharge s karosérií ve stylu kupé – historicky prvního modelu značky, který byl navržen jen pro čistě elektrický pohon.

Nejčerstvější model švédské automobilky má stejně osobitý základ jako Volvo XC40 Recharge a současně nabízí dynamický vzhled a elegantní profil, což mohli účastníci prezentační akce v Kácově posoudit na vlastní oči.

Tvůrci se netají inspirací přírodou, jež se v souladu s důrazem automobilky na reálnou udržitelnost odrazila i v interiéru, kde se ve velké míře uplatnily udržitelné materiály. Panely dekorativního obložení Topography jsou zčásti vytvořeny z recyklovaného plastu a koberečky jsou celé z recyklovaných PET lahví. Interiér Volva C40 Recharge je jako první zcela prostý kůže – k dispozici je čalounění vyrobené s použitím přírodních vlněných vláken nebo v kombinaci semišového textilu (z recyklovaného plastu) a materiálu Microtech.

Volvo C40 Recharge bude rovněž v dohledné době (dle očekávání koncem října 2021) možné na českém trhu objednat prostřednictvím výše popsaného systému Site to Store.

Komentáře