Krásná krajina, s rovinami i kopci. Pohoda. Blízká poloha. Slunce. Pohostinnost. Chutné jídlo. Neokoukanost. Víno. Báječné podmínky pro kiting, golf, cyklistku, plachtění či pěší výlety. Nejvýchodnější spolková země Rakouska má všechny ingredience pro namíchání nezapomenutelného víkendu, týdne a třeba i měsíce.

Ten kraj se nachází blízko, a přece v obecném povědomí trochu stranou. Spolková země Burgenland, česky také Burgenlandsko nebo Hradsko, s hlavním městem Eisenstadtem, leží při hranici s Maďarskem a až do roku 1921 bylo její území součástí Uher. Pokud hledáte místo, které ještě tak docela neznáte a kde byste si v pohodě mohli užívat, pak se vydejte právě Burgenlandu. Mírné panonské podnebí nabízí 300 slunečných dnů v roce. Najdete tu dokonalé podmínky pro výlety pěšky i na kole, šest přírodních parků a národní park zapsaný ve světovém dědictví UNESCO, výtečná golfová hřiště a, pokud se vaše zájmy kloní i tímto směrem, spousta hradů. Skvěle tu vaří a hlavně: je to také vinařská oblast. Zde je pár konkrétních tipů pro vaši cestu.

Wein Prosciutto Hans Bauer

Víno u Hanse Bauera zraje na svazích pohoří Rosaliengebirge. Od roku 1993 dělá Hans na 150 let starém statku víno z vinic, které převzal od dědečka. K vínu už skoro dvacet let vyrábí také domácí šunku Wulka Prosciutto, zná-mou v celém Rakousku. Od roku 2015 Hans pro šunku chová i svůj vlastní druh prasat. Ochutnat speciality Han-se Bauera je možné každou sobotu nebo po domluvě.

360° vinařství

K rodinnému vinařství Wachter & Wiesler se druží restaurace Ratschen, kde šéfkuchař Stefan Csar kouzlí díla moderní gastronomie a Thomas Fassl k nim vybírá nejlepší vína. Ve starém vinném sklepě restaurace najdete nejrůznější vína z regionu Ab Hof Preisen. A pak tu mají ještě jeden úžasný koncept – Wohnotek: v designových dřevěných domcích můžete bydlet přímo ve vinohradu, s výhledem!

Vinotéka v Golsu

Unikátní vinotéka Weinkulturhaus Gols otevřela v roce 2003 své brány a rozšířila tak pestrou nabídku Golsu o vína a informační místo k setkávání, kde je zastoupeno přes 90 vinařů
mezinárodně proslulé vinařské vesnice a více než 400 vín. Milovníci vína zde mohou získat reprezentativní přehled, ochutnat vína a také se dozvědět mnoho zajímavostí o tradici, inovacích a kultuře vín pocházejících z oblasti východní strany Neziderského jezera.

Vše o kávě

V tematickém (a architektonicky velmi vkusném) parku Schärf World se točí všechno kolem povzbuzujícího černého nápoje, v jehož konzumaci patří Rakušané ke světové špičce. Schärf World v Neusiedl am See je součástí pražírny, kterou si můžete s průvodcem prohlédnout.

Vinařská oblast

Uhudlerviertel Eltendorf je ideální místo pro požitkáře, kteří chtějí opravdu relaxovat a užívat si krásné západy slunce nad vinicemi se sklenkou vína. Kromě vína je samozřejmostí i dobré jídlo z čerstvých regionálních surovin. Výhoda? Pohoda daleko od turistických míst. Vydejte se například na procházku po naučné vinné stezce a ochutnejte speciální víno kraje zvané Uhudler s typickou příchutí lesních plodů.

Restaurace Gut Purbach

Název podniku se odvíjí od městečka Purbach am Neusiedler See, v jehož starobylé části se zbytky opevnění se nachází. Šéfkuchař Max Stiegel se specializuje na panonskou kuchyni a řídí se heslem: „Spotřebovat vše, od čumáku po ocas.“ V restauraci tedy můžete ochutnat například dršťky s rajčaty, fazolemi a česnekem nebo játra s omáčkou s dezertním vínem. Podnik je zařízen jednoduše a převážně ve světlých barvách, abyste se mohli soustředit jen na jídlo.

Jezero skryté v rákosí

Neziderské jezero, neboli Neusiedler See, je největší vodní plocha v Rakousku. Kolem celého jezera vede velmi oblíbená, 138 kilometrů dlouhá cyklostezka. Užívat si pochopitelně můžete přímo na jezeře, například na plachetnici nebo na kitu. Na čerstvý vítr je tu spoleh. Voda tu není ale jen jezerní, ale i termální: oázou relaxace jsou lázně St. Martins Therme & Lodge. Když chcete, můžete strávit víkend jenom tady: jsou tu bazény, sauny, ubytování, skvělá restaurace a večer živá hudba v baru. A ještě jednu nenápadnou radost umožňuje jezero s rozsáhlými mokřinami a rákosím kolem: pozorování ptáků. Vezměte ti průvodce a objevíte zcela nový, ptačí svět.

Pohyb je život

Hustá síť cyklostezek je vhodná pro cyklovyjížďky bez ohledu na výkonnostní kategorii. Ale pozor! Burgenland nejsou jenom roviny. Jestliže jste spíš na downhill než na silnici, vydejte se na prudké sjezdy v regionu Rosalia, na Geschriebensteinu a v Eisenbergu. Když se naopak chcete v pohodě vozit, můžete po kraji vyrazit na elektro-kolech, na šlapací drezíně, nebo na Segwayi. Pěší turistika, běh a nordic walking mají v Burgenlandu dokonce svá cen-tra: v Bad Tatzmannsdorfu, v areálu Nordic Walking Panorama Park na Neziderském jezeře, ve Stegersbachu a v aréně pro běh a severskou chůzi v  Seewinkelu-Heidebodenu. Zdrojem působivých zážitků jsou také dálkové pěší turistické trasy, jako například hřebenová a panoramatická cesta „alpannonia“ v Semmeringu na okraji Velké uherské nížiny. Jezdkyně a jezdci na koni se mohou vydat krajinou po 1 500 kilometrech jezdeckých stezek. Jsou tu desítky jezdeckých stájí, jezdeckých hostinců a statků a možnost plánování tras na koni s využitím GPS. Golfistky a golfisté si Burgenlandu cení především kvůli mírnému klimatu, které umožňuje hrát téměř po celý rok. Golfová hřiště najdete v  Donnerskirchenu, Lutzmannsburgu, Bad Tatzmannsdorfu, Stegersbachu a  v Loipersdorfu.

Kulinární slavnosti

Hlady ani nedostatkem chuťový zážitku v Burgenlandu trpět nebudete, a jídlu a vínu je tu věnována řada slavností. Počínaje jarním festivalem vína, až po festival červených vín na podzim, od dýňových hodů až po hody tlačenkové. Počátkem léta je nejvyšší čas myslet a plánovat podzim: o svatém Martinu 11. listopadu zde bývá tradičně pořádán den otevřených dveří vinných sklípků a vy se můžete s degustační sklenkou vydat na ochutnávku vín od jednoho vinaře ke druhému. Gastronomický festival, jemuž tu říkají Burgenlandská husa („Gans Burgenland“) obnáší hned tři desítky akcí.

Rust

Středověké tržní město Rust je architektonickým klenotem Burgenlandu. Při klidné procházce starým městem si nesmíte nechat ujít kostel Fischerkirche. Byl součástí opevnění a je věnována dvěma svatým: svatému Pankrácovi a svatému Jiljí. Tip: V kostele najdete nejstarší hrající varhany Burgenlandu z roku 1705 a významné středověké fresky. A po nahlédnutí do historie si v Rustu domluvte návštěvu vinaře, třeba v rodinném biovinařství Schreiner.

Další informace najdete na www.burgenland.info/cz

Komentáře