Zenbook je synonymem pro elegantní a stylové notebooky od tchajwanské společnosti ASUS. Ta má ve své stáji i herní modely z rodiny Republic of Gamers, Zenbooky bychom charakterizovali jako „modely, s nimiž by James Bond neudělal v kasinu ostudu“.

Pro náš testovaný model to platí dvojnásob. Výrobce píše o luxusním, ale ne extravagantním vzhledu. Pokud si pod pojmem extravagantní představíte Daniela Nekonečného (RIP, vesmírný jezdče!), tak bezesporu ne, ale tmavý notebook s výraznými měděnými linkami na rámu nám teda přišel hodně cool. Matná kovová úprava do soustředných kruhů pak zajistí, že na těle nebudou vidět všechny otisky prstů a zároveň dobře pracuje se světlem. Prostě sexy notebook bez jakéhokoliv pocitu šmíry!

Cool factor bezesporu podtrhne otáčivý displej (to je ten Flip v názvu). Zatímco klasický laptop rozevřete, abyste viděli na displej a jakmile byste to zkoušeli víc, začaly by se z kloubu ozývat divné zvuky a vypadávat pružinky, tady můžete točit téměř do 360ky. To už nám smysl nedává, ale chcete-li třeba sledovat film, „schováte“ takto klávesnici za displej a vidíte jenom obrazovku.

A nutno dodat, že se budete chtít koukat, protože 4K Ultra HD OLED s podporou HDR je něco, na co možná bude závistivě koukat i vaše televize v obýváku. (Kdybychom žili ve filmu od Pixaru, tak by telka po notebooku hodila načuřeně ovladač!) Nebudeme se pouštět do dalších vizuálních statistik, prostě je nesmírně vysoká šance, že takhle hezký displej na notebooku jste ještě neviděli.

Zatím jsme vesměs jen chválili, takže by mohla přijít ta pasáž, jejíž podnadpis by byl „navrch huj, vevnitř fuj“. Ale nepřijde. Procesor Intel i7 11 generace, masivních 16GB RAM a objemný 1TB disk samozřejmě SSD, to znamená, že vše poběží rychle jak Usain Bolt.

U atletického příměru s Boltem se samozřejmě objevuje hrozba, že také po deseti vteřinách zvadne. Výrobce uvádí výdrž baterie až 15 hodin, což bereme jako zbožné přání a bezesporu to tak bude, když se budete dívat na spořič obrazovky, ale pro běžné fungování bychom viděli výdrž někam max k 10 hodinám. Samozřejmě podle toho, co bude dělat. Pokud byste chtěli hrát hry, bude to bezesporu ještě méně, ale tady pozor! Pokud chcete na 4K displeji vyprášít ve 4K kožich nejnovějším herním peckám, tak musíte k ASUS ROG.

Hodně nás překvapila numerická klávesnice, kterou si můžete aktivovat na touchpadu, připojení přes USB 3.2, USBC 2x, HDMI je vcelku standardní, hlavně oceňujeme klasické HDMI. MiniHDMI totiž ne vždy bývá po ruce, pokud chcete připojit třeba k televizi.

Kdyžtak existují přídavné huby, netušíme, co všechno budete potřebovat připojit. Co určitě nepřipojíte je klasický sluchátkový jack, bezdrátově bez problému a v balení máte redukci z jacka na USB-C. Což není moc komfortní, ale je pravda, že bezdrátová sluchátka už dávno nejsou nadstandard. Z periferií zmiňme ještě podporu ASUS penu, tedy pera na dotykový displej, což je cool věc, ale musíte ji trochu zapracovat do své výbavy. Pro kreativce ale bod navíc!

Velikost 13.3 považujeme u notebooků za ideální. Není to plachta jako nejběžnější 15ky, vejde se všude a zároveň už není martýrium na nich pár hodin pracovat jako u 12 a méně. Ještě bychom zmínili armádní standard odolnosti MIL-STD-810G, což teda neznamená, že přístroj vydrží ostrou střelbu, stále bychom na něj dávali pozor, ale bezesporu vydrží víc než klasické notebooky.

ASUS je podle laptopmag.com nejlepším výrobcem laptopů za 2020, především v kategorii design a inovace, přitom přesto nabízí výborný poměr cena výkon. ASUS Zenbook Flip S UX371 do toho perfektně zapadá.

Miloš Štěpař

Komentáře