Filmy mají ohromnou moc. A mohli bychom je označit za formující entitu. Celé generace jsou ovlivněné filmy, na jejichž základech se staví celé subkultury a fanouškovské armády. Moc často se ale nestává, že by někdo na základě příkladu z Dartha Vadera postavil Hvězdu Smrti.

Co se však stává často je to, že filmy respektive filmové postavy ovlivňují módu. Vybrali jsme deset přelomových filmových momentů, ve kterých pár vyvolených mužů (a jejich kostýmních designérů) ovlivnili nás všechny. A naše skříně.

1. Dr. No (Sean Connery jako James Bond)

V redakci máme raději Craiga. Nosí Toma Forda a celkově je trochu důvěryhodnější. A taky se nechová jako šovinista a jako Bond ženy respektuje víc, než jeho předchůdci. Ale Sean Connery nastavil určitou laťku a započal epochu. Jeho smokingy, obleky a všudypřítomný klidný výraz jsou inspirací nejen pro konkrétní outfit, ale i pro zvládání náročných situací.

2. Americké Psycho  (Christian Bale jako Patrick Bateman)

Ano, sice byl psychopat, nevyrovnaný a pravděpodobně v jiné dimenzi bytí. Ale obleky měl skvělé, péči o pleť promyšlenější než kdokoliv a pomohl vytvořit archetyp byznysmena a člověka z Wal Street. Co do stylu získal větší vliv než první Gekko.

3. Krush Groove (Blair Underwood jako Russel Simmons)

Pokud ten film neznáte, režisér Michael Schultz skvěle zachytil vzestup rap a hip hop kultury. Blair Underwood začal to, co je dnes všude kolem. K teplákovce adidas oblékl čepici Kangool a drtivě ovlivnil celé nadcházející generace.

4. The Great Escape (Steve McQueen jako kapitán Virgil Hilts)

McQueen nebyl pojmenovaný „King of Cool“ jen tak pro nic za nic. Válečná epická záležitost The Great Escape je skoro testament jeho osobnímu stylu oblékání. V dnešní době se totiž nosí hlavě dva druhy kožených bund. Jedna je ta od Branda a druhá ta, kterou měl Steve.

5. It Happened One Night (Clark Gable jako Peter Warne)

Nikdo neuměl vypadat s tím knírkem, fedorou a zafixovaným obočím tak dobře, jako Clark. Nejdůležitější moment v tomto filmu ale nejsou široké klopy, ale absence trička pod košilí. V Americe údajně klesl prodej triček pod košile.

6. East of Eden (James Dean jako Cal Trask)

Stylový bůh. V době, kdy pánská móda byla upnutá a vždy obsahovala kravatu, Dean spustil casual preppy revoluci. Hrubý svetr s výstřihem do V a k tomu bílá košile s džínami – to vzniklo zde.

7. Americký Gigolo (Richard Gere jako Julian Kaye)

Když Richard Gere zahrál Juliana, precizně předvedl novou éru evropského krejčovství. Namísto obleků ze Savile Row udělal úžasnou reklamu Armanimu. Mezi „skužbami“, šňupáním kokainu a pečlivým skládáním svých obleků na postel, když se rozmýšlí co obléknout, každému dokázal, že oblek nemusí být úzký a skinny, aby byl padnoucí a vypadal dobře.

+ Single Man (Colin Firth jako George Falconer)

V roce 2009 byla gentlemanská revoluce v plném proudu. Barevné kapesníčky, slamáky, ponožky s pruhy a výrazná barevná paleta. A debut Toma Forda na chvíli vytvořil nádherné, minimalistické a čisté prostředí temných oblekům, výrazných brýlí, úzkých kravat a černých boots. V roce 2013 do toho sice pak skočil Leo jako Gatsby, ale fungovalo to.

Komentáře