Opakování je matka moudrosti, takže ještě než nám nastane nový a čistý rok, měli bychom si připomenou zásadní módní okamžiky a poučky roku starého. Je dobré si je pamatovat a k většině se asi nevracet. 

Jediná originální modrá taška je z Ikea

A všechno ostatní jsou jen fakes. Ikea tak úžasně odpověděla módnímu domu Balenciaga, který vytvořil „poklonu“ ikonické Ikea Frakta tašce. Za 2000 dolarů. Upřímně, Balenciaga taška bylo to nejvtipnější, co se v módě za poslední rok stalo.

Lekce: Slovo pravé a padělek nemusí automaticky znamenat drahé a levné. Funguje to i obráceně.

Módní show už nejsou v módě

Archaické módní show, kde se předvádí kousky, které se do obchodu dostanou až za půl roku jsou už minulost. Proto Vetements následovalo Toma Forda, který následoval Burberry v tom, že vše, co se předvádí na přehlídce, se v reálném čase spouští na e-shopu a dává na ramínka v buticích. Časem se asi vykašleme i na týdny módy a budeme jen sedět u screenu počítače.

Lekce: Snažit se být inovativní je dobrá věc.

Jednoduché se stalo nudným

V módě, stejně jako v politice, jde určující kyvadlo z extrému do extrému. Nikdy nezůstává někde mezi. V důsledku toho všechny (bohužel) přestal zajímat designový minimalismus a po hladovce po Instagram likes se opět vracíme k maximalismu. Gucci s výšivkami, Fendi s logy,  leopardí  print, velké šperky i pro muže.

Lekce: Stejně jako v politice – zůstaňte vždycky diplomaticky ve středu.

Trumpa usvědčují pásky víc, než Nixona

Protože je prezident Fuckface nosí na kravatě.. Co víc si budeme povídat o neschopnosti. Bůh nám dal knoflík na saku i z toho důvodu, aby tu kravatu něco drželo. Nebo špendlíky. Nebo prostě cokoliv, co nebude izolepa.

Lekce: No, asi vám úplně nemusíme říkat, co nemáte dělat. Muži v Česku uvažují stylově a logicky.

Sneakers a ponožky jsou jedno a to samé

Sock, Sneaker….Snocker. Značky začaly bůhví proč kombinovat ponožky a tenisky, někdy to vyšlo, někdy ne. Lekce ovšem je, že jakmile vytvoříme něco dokonalého, jako jsou bílé tenisky, musíme se snažit o nové věci, jako tohle?

Lekce: adidas teď má slevy. Na minimalistické tenisky.

Děti byly v kurzu

Dolce a Gabanna mělo v kampani i na přehlídce YouTubery, přehlídku Emporio Armani SS18 zakončil Shawn Mendes – další Bieber. No, zkusili jsme něco nového, nevyšlo to, vraťme se v klidu ke Gandymu nebo Cortajarenovi a tvařme se, že se to nestalo.

Lekce: Posedlost mládím je příliš 2017.

Kurt Cobain je nesmrtelný

Začalo to bílými dámskými oválnými brýlemi a končilo leopardími kabáty. Styl Kurta Cobaina je natolik ikonický, že desítky let po jeho smrti dokáže i jediná fotka vyvolat revoluci. A posedlost. Od Chanel v čele s Pharellem až k předávání cen Bilboard, kde je oblékl John Legend.

Lekce: Když nevíte coby, hledejte u starých pravých rockerů.

Všichni se oblékají jako že jdou na skate setkání

Nepřišlo vám, že se po ulicích procházely tisíce lidí, kteří vypadali, že jim jen chybí skate? Počínaje Vetements a konče Zarou, všichni dělají potisknuté mikiny, tepláky, velké nápisy. Vzhledem k dlouhé historii módy můžeme ale s jistotou říct, že tohle přejde.

Lekce: Do nějaké míry je to zajímavé, od nějakého věku ne.

Gender nemá v módě smysl

Gender a dělení na muže a ženy se ve vysoké módě slévá dohromady. Alexander McQueen SS2018 nabídl unisexové varianty, Thom Brown ve své kolekci zase nabídl pánské sukně a minipelerínky. Další značky následovaly s neutrálními kolekcemi.

Lekce: Politická korektnost je jedna věc… Ale to, že chlapům prostě sukně moc nesluší, je věc druhá.

Nápisy na oblečení nemusí být úplně špatně

Když začal Conor McGregor promovat svůj souboj s Floydem, objevil se v perfektně padnoucím třídílném obleku, který z dálky působil jako s proužkem, ale zblízka nebyl. A tato verze byla lepší. Tisíce malých Fuck you. A prosím kombinovat s růžovou kravatou.

Lekce: Odjakživa se říká, že móda by měla vyjadřovat co si myslíte.

Komentáře