Multidisciplinární kreativec Yemi A.D. letos zahajuje svou misi na Měsíc. Tak by se s trochou nadsázky dala shrnout trojice aktuálních aktivit, kterým choreograf a producent věnuje v tomto období většinu svého času. Je to v pořadí již třetí vydání interaktivní online konference Moonshot by Aspen CE, která se uskuteční už tento čtvrtek 30. září, spolupráce s Baletem Národního divadla a jeví se i velká šance být součástí vesmírné cesty kolem Měsíce.

Pomyslná cesta na Měsíc?

Moonshot, neboli zdánlivě nedosažitelný cíl, je ústředním motivem platformy, se kterou Yemi se svým týmem během pandemie vstoupil do vod českých a amerických virtuálních konferencí s cílem pomoci v oblasti udržitelného rozvoje.

„Moonshot Platform je do jisté míry produktem pandemie. Její formát se nám ale skvěle osvědčil tady doma i v USA. Jde o digitální hnutí, které skrze konference a online impact galerii akceleruje organizace a jejich lídry, kteří bojují za cíle udržitelného rozvoje. Spojili jsme se s Aspen Institute CE a 30. září budeme pořádat už třetí virtuální konferenci Moonshot by Aspen, kde se budeme věnovat budoucnosti digitalizace a umělé inteligence,“ popisuje smysl projektu jeho autor Yemi A.D., který stojí v čele vlastní kreativní agentury JAD Productions.

Debaty se zúčastní například Jan Bednář, jeden z nejúspěšnějších českých founderů, který založil americký start-up ShipMonk, nebo Vladimír Dzurilla, který stojí v čele Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT), Karin Fuentesová, zakladatelka startupu Digitoo, který automatizuje účetnictví, Martin Ullmann, výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Ullmanna, který je autorem kódu umělé inteligence pro zemědělské stroje či Lenka Kučerová z iniciativy prg.ai. Formát interaktivní konference, do které se svým hlasem mohou zapojit i všichni účastníci, bude navazovat na předešlou řadu z loňského roku, kde jste se mohli potkat třeba s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albright, Harvardským klimatologem z Obamovy administrativy Dr. Danielem Schragem, či českým basketbalistou z ligy NBA Tomášem Satoranským.

Umělecká cesta na Měsíc?

Yemi také brzy vstoupí úplně poprvé na prkna Národního divadla. Projekt „beats per minute“, což v češtině doslova znamená „údery za minutu“, má přispět k popularizaci souboru Baletu Národního divadla, a to moderním a neotřelým způsobem. Samotný název pak odkazuje k prožitku, který si pohraje se srdečním tepem všech diváků. Inscenace bude rozdělena na tři části, přičemž Yemi A.D. a hudební producent NobodyListen připravují jednu z nich nazvanou Bohemian Gravity.

„Náš segment je v podstatě studií o tom, jak gravitace ovlivňuje naše životy,“ popisuje Yemi. „Promítá se totiž do všeho, co děláme – mění naši gestikulaci, tanec, a vlastně každičký náš pohyb. Existuje ale ještě jiná gravitace, a to ta, která spojuje lidi mezi sebou navzájem. Nakonec si vlastně uvědomíme, že se vše odvíjí od svobody pohybu. Protože jen ta zároveň přináší opravdovou svobodu mysli,“ dodává.

Na inscenaci se podílí ještě další autoři – vedle Yemiho, který má nigerijské kořeny, se příprav účastní tvůrci z Izraele Eyal Dadon, Sharon Eyal a Gai Behar. Premiéru hry uvede Balet Národního divadla 31. března příštího roku.

Opravdová cesta na Měsíc?

V průběhu toho všeho si ale možná Yemi najde čas i na nefalšovanou vesmírnou výpravu. Už před nějakým časem totiž podal přihlášku do projektu dearMoon, za jehož zrodem stojí japonský miliardář a mecenáš umění Yusaku Maezawa a společnost SpaceX vedená Elonem Muskem. Záměr je prostý – SpaceX pro Maezawu zajišťuje jeden z prvních turistických letů do kosmu a na palubě vesmírného plavidla Starship je celkem 12 míst, včetně posádky. 8 z nich se Japonec rozhodl nabídnout umělcům a kreativcům z celého světa. Doufá totiž, že návštěva vesmíru dodá nový rozměr jejich tvorbě, z čehož ve výsledku bude moci těžit lidstvo jako celek. Yemiho šance stát se jedním ze členů posádky přitom vypadají více než slibně.

„Celý výběrový proces je velmi dlouhý a náročný a bohužel o něm nemůžu moc mluvit. Nicméně jsem už prošel všemi potřebnými zdravotními prohlídkami, a jsem součástí užšího výběru,“ prozradil kreativní producent, který by na vesmírné misi reprezentoval jak Česko, tak Nigérii, odkud je jeho otec. „Tento projekt doslova hýbe celým mým vesmírem. Oceňuji hlavně jeho kreativní přesah. Yusaku totiž primárně chce, aby umělecká tvorba byla inspirována novými vlivy, které ji posunou dosud nevídanými směry. Myslím, že taková zkušenost se může i poměrně zásadně promítnout do toho, o co se snažíme jak v projektu Moonshot Platform, tak při tvorbě Bohemian Gravity pro Balet Národního divadla,“ popisuje Yemi.

Pokud vše půjde podle plánu, měla by se Maezawowa expedice vypravit do kosmu už v roce 2023. Miliardář si vybírá jako společnost pro svou výpravu z velmi pestré palety mezinárodních tvůrců. Do projektu dearMoon se totiž přihlásilo přes 1milion uchazečů z 249 míst světa a patří tam například světoznámý DJ Steve Aoki, olympijská vítězka Kaitlyn Farrington, nebo malířka Avery Singer, jejíž díla vystavuje třeba MoMA v New Yorku.

Foto: JAD Productions

Komentáře