Společnost Volvo Cars spojuje své síly s dalšími výrobci automobilů, poskytovateli dopravních informací a vládami různých zemí, aby v rámci všeevropského pilotního projektu v zájmu zajištění vyšší bezpečnosti pro všechny společně sdíleli bezpečnostní dopravní informace vygenerované jednotlivými vozidly a infrastrukturou.

Pilotní projekt běžící pod záštitou partnerské iniciativy European Data Task Force, sdružující členy z veřejného i soukromého sektoru, svedl dohromady některé z předních evropských výrobců automobilů, poskytovatelů dopravně informačních služeb i celou řadu členských zemí EU.

Uvedení partneři budou prostřednictvím cloudové platformy vzájemně anonymně sdílet bezpečnostní data nebo budou na základě těchto dat zajišťovat potřebné služby. Společnost Volvo Cars přispěje do společného projektu tím, že bude v reálném čase poskytovat data generovaná systémy online Volvo Car Czech Republic s.r.o., Průhonice, Czech Republic DIČ: CZ 63981726 bezpečnosti, upozornění na výstražná světla a upozornění na kluzkou silnici, které u svých vozů zavedla jako první v rámci automobilového průmyslu.

Takto sdílené informace mohou další zúčastněné automobilky využít k varování svých řidičů před potenciálním nebezpečím na silnici před nimi, zatímco poskytovatelé služeb mohou dané informace zveřejnit v rámci živého dopravního vysílání a instituce zajišťující údržbu silnic v rámci jednotlivých států a regionů získají údaje o problematických místech.

Reciproční pilotní projekt, který není omezen hranicemi ani značkami, má společný cíl, a tím je zlepšit bezpečnost dopravy pro všechny. Přesně za tímto účelem byla v roce 2017 založena iniciativa European Data Task Force, jejímž cílem je zajistit bezpečnější dopravní prostředí pro všechny účastníky silničního provozu tím, že budou upřednostněny zájmy společnosti před finančním ziskem. Společnost Volvo Cars volá po otevřeném a recipročním sdílení anonymních bezpečnostních dat již několik let. V roce 2017 prohlásil prezident a generální ředitel automobilky Håkan Samuelsson na konferenci Evropské komise v Bruselu, že sdílení dat mezi vládními institucemi a automobilkami je správnou věcí, kterou je třeba udělat.

„Myslíme si, že by mělo být sdílení tohoto typu dat zdarma, protože bude sloužit k vyššímu dobru a bude z něj těžit celá společnost. Kromě ochrany lidských životů také přispěje k úspoře času a peněz daňových poplatníků,“ uvedl Håkan Samuelsson. „Apeloval jsem na ostatní výrobce automobilů a na vlády, aby s námi spolupracovali, abychom sdílení těchto údajů proměnili v realitu, co nejdříve to bude možné.“ Systém samotné automobilky Volvo Cars umožňuje vozům Volvo komunikovat prostřednictvím cloudové sítě s ostatními vozidly a upozornit jejich řidiče na to, že se blíží ke kluzkému úseku nebo k jinému nebezpečí. Obě jmenované funkce byly poprvé představeny v roce 2016 a jsou dostupné pro všechny nové modely Volvo napříč celou Evropu.

Sdílení dopravních dat v reálném čase má silný potenciál zvýšit celkovou bezpečnost silničního prostředí, která poroste souběžně s počtem připojených vozidel. Od loňského roku společnosti Volvo Cars a Volvo Trucks začaly sdílet data upozorňující ostatní řidiče na blížící se nebezpečí na území Švédska a Norska.

„Čím více vozidel bude v reálném čase sdílet bezpečnostní data, tím budeme mít bezpečnější silnice,“ uvedla Malin Ekholm, ředitelka centra pro výzkum bezpečnosti automobilky Volvo Cars. „Proto je také iniciativa European Data Task Force tak důležitá. Doufáme, že se k nám připojí ještě další partneři, kteří sdílejí náš závazek k bezpečnosti.“

Komentáře