Skupina PPF nakoupila a postupně darovala na pomoc v boji s pandemií koronaviru zdravotnický materiál a finanční pomoc v celkové hodnotě 200 miliónů korun. „Často  to byla neuvěřitelná logistická bitva. Hodně jsme se naučili,“ řekl Petr Kellner. Podobně přispěly na boj proti koronaviru i další velcí čeští hráči světového byznysu. Například antivirová společnost Avast daruje 25 milionů dolarů, z čehož pětina z této částky je určena přímo pro Česko.

V součtu jde o několik desítek tun materiálu, který skupina PPF nakoupila nejen v asijských zemích, ale také v Evropě. Celkem PPF věnovala 6,9 milionu respirátorů a chirurgických roušek, 30 tisíc testovacích tamponů, 570 tisíc párů lékařských rukavic a tisíce lékařských brýlí a teploměrů. Kromě České republiky, kam přišla pomoc v hodnotě víc než 100 miliónů korun, zdravotnický materiál dostalo dalších osm zemí: konkrétně šla pomoc do Indie, Indonésie, Kazachstánu, Vietnamu, Spojených států amerických, na Filipíny, do Černé hory a do Bulharska.

Skupina PPF, kromě pomoci v podobě zdravotnického materiálu, podpořila částkou 10 miliónů korun výrobu ventilátorů CoroVent, vyráběných českou firmou MICo na základě vývoje z ČVUT ve spolupráci s platformou COVID19CZ. Přes 25 miliónů korun poskytla PPF českému Ministerstvu vnitra na nákup ventilátorů a ve formě úhrady logistických služeb v Šanghaji. V Srbsku PPF pomohla vládě s nákupem respirátorů v roli zprostředkovatele. Nejčastěji byla příjemcem pomoci ministerstva zdravotnictví, či příslušné státní instituce, které koordinaci pomoci v daných zemích mají v gesci, případně i místní nemocnice.

„Považuji pomoc druhým za součást naší lidské, ale i podnikatelské odpovědnosti. Zdraví a rodina je to nejcennější, co máme. Pomoc a solidarita jsou pilíře humanity a je odpovědností každého z nás je naplňovat, a to nejen v čase krize. Pomohli jsme ve všech zemích, kde podnikáme a naše pomoc byla potřeba. Děkuji všem našim zaměstnancům, kteří věnovali svůj čas pomoci lidem a komunitám, jichž jsme součástí. Často to byla neuvěřitelná logistická bitva. Hodně jsme se naučili,“ řekl zakladatel a majoritní akcionář PPF Petr Kellner.

Pomáha i Avast

Podobně jako PPF na boj proti koronaviru přispěly i další české firmy. Například antivirová společnost Avast uvedla, že  daruje 25 milionů dolarů (tedy cca 620 milionů korun) na výzkumné iniciativy bojující s nákazou. Zhruba pětina z této částky je určena pro Česko. Dar má podpořit především výzkum vakcíny. Společný projekt COVID-19 Therapeutics Accelerator podporuje kromě Avastu řada globálních firem včetně nadace Billa a Melindy Gatesových.

Petr Starý

Komentáře