To, že hlavně na Instagramu a Facebooku lidé fejkujou své životy a podstatným způsobem je filtry a aplikacemi vylepšují, je stará známá věc. Ale to, co uvidíte nyní, je už opravdu dost zajímavé.

Jeden ruský fotograf si tu práci dal. Vyfotil si lidi v metru a pomocí aplikace FindFace našel profily na jejich sociálních sítích. Svůj projekt nazval Your Face Is Big Data a podle ohlasů se díky němu spousta lidí chytla za nos a začala se na prezentaci své osoby na sociálních sítích krotit a vidět sama sebe ve skutečnějších barvách.

FOTO: To nejlepší z předstírání na sociálních sítích

To nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 1_disco-girlTo nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 2_happy-birthdayTo nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 4-mnamTo nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 5_stejna-taska-jina-paniTo nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 6_justin-bieber
Další fotky
To nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 7_ahaTo nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 8_asi-blbej-denTo nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 9_jsem-odvaznyTo nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 10_v-lete-vypadam-uplne-jinakTo nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 11_sexyTo nejlepší z předstírání na sociálních sítích - 12_lolita

Podle psychologů neprezentujeme na sociálních sítích to, jak skutečně vypadáme, protože nás Facebook a Instagram svádí k napovrch daleko přitažlivější a zdánlivě jednodušší věci – upravujeme své fotky co nejvíc tak, jak bychom si přáli, aby nás vnímalo naše okolí. Aby nás obdivovalo, chválilo, pochlebovalo nám. Jenže o to prudší a zrádnější je pád z takto námi sami nastavených výšin, když se žádný ohlas našich přátel nedostaví. Máme pocit, že jsme selhali. Tento opakovaný prožitek může vést až k vyvolání traumatu, se kterým vám pomůže už jen odborník.

Fotograf Jegor Cvetkov však chtěl svým kontroverzním projektem poukázat ještě na jinou věc. Jestliže si myslíte, že přítomností na sociálních sítích jste v bezpečí a kromě přijatých přátel vás nikdo jiný nevidí, nenajde, neodhalí, jste nadpřirozeně naivní. Na ty nejpropastnější rozdíly mezi realitou a virtuální prezentací se podívejte v galerii.

Martin Hradecký

A zde se můžete podívat na 10 nejbizarnějších domovů světa.

Komentáře