Všichni tuto mantru dobře známe: sedm až osm hodin spánku denně je minimum, které pro zdravé fungování organismu doporučují odborníci. Ale věděli jste, že už tři hodiny spánkového deficitu podle studií narušují funkci imunitních buněk? A že jedna až dvě hodiny spánkového deficitu uvádějí tělo do takového stavu pohotovosti, že se automaticky zvyšuje srdeční frekvence a krevní tlak? Za nedostatek spánku se přitom nepovažuje jen krátký spánek, ale i spánek nepravidelný či přerušovaný. Kromě stresu či množství povinností bývá spouštěčem problémů se spánkem i změna podzimního času a prodlužování nocí.

Problémům naproti

Jedna či dvě probdělé noci nejsou zásadní problém a dají se takzvaně dospat. Problém nastává, pokud si spánkový deficit pěstujete dlouhodobě. Pokud se pohybujete ve kterémkoliv stádiu zakleté smyčky nedostatek spánku – časté probouzení – problém s usnutím – nekvalitní spánek, dost možná kráčíte vstříc předčasnému infarktu, mrtvici, cukrovce, obezitě, metabolickým onemocněním, potížím s pamětí, koncentrací či depresím. 

Plzeň na nočním stolku?

Tušili jste, co při nedostatku spánku pomáhá? Co například dokáže takový chmel? Působí upokojivě, zmírňuje nervové napětí, pomáhá tělu relaxovat a dostat ho tak do vhodného stavu předcházejícímu spánku. Dalším pomocníkem k relaxaci může být zelený čaj či prášek z levandulových květů. Nebo také L-tryptofan jako přirozený předstupeň hormonu štěstí (serotoninu) a hormonu spánku (melatoninu) přispívá nejen k lepší náladě, ale i lepšímu spánku. Vitamíny B6, B12 a hořčík zase přispívají k psychické pohodě a normálně fungujícímu nervovému systému, které jsou pro navození spánku i kvalitu spánkových cyklů velmi důležité. Ajurvéda již tradičně pro tyto účely používá kořen ašvagandy. Naše babičky zase hojně využívaly účinek květu mučenky a extraktu z meduňky. Dobrou zprávou je, že není potřeba běhat po apatykách, protože kombinaci těchto funkčních látek dostanete i v nejnovějších výživových doplňcích.

Výživové doplňky smartsleep®

Němečtí spánkoví odborníci přišli s chytrými doplňky stravy jako je RELAX & SLEEP, který díky 100% přírodním složkám navozuje relaxační proces a pomáhá tělu a mysli připravit se na spánek a uvolněně usínat. Pokud však potřebujete usnout rychle a dostat se do hlubokého spánku, je pro vás vhodný výživový doplněk SLEEP + s obsahem spánkového hormonu melatoninu. Stačí, když půlhodinu před spánkem dostatečným množstvím vody zapijete jednu až dvě tabletky. Pokud Vás baví inovativní řešení, určitě oceníte komfortní SLEEP SPRAY taktéž s obsahem melatoninu s příchutí čerstvé máty a průlomovým dávkováním pomocí spreje. Stačí jeden nebo dva vstřiky do úst a můžete se uložit ke spánku. Všechny přípravky jsou bez lepku, laktózy, cukru i návykového efektu.

Komentáře