Lid Bajau žije mezi stovkami malých tichomořských ostrůvků na Filipínách a Borneu a také kolem Malajsie a Indonésie. Často je nazýván Sea Gypsies, tedy v přeneseném smyslu něco jako mořští kočovníci. Kromě svých loděk nic nemají a zdá se, že jim přesto ke štěstí nic nechybí.

Nemají stálý domov. Většinu života tráví na svých loďkách, a tak po východních mořích plují celé vesnice lidu Bajau. V dřívějších dobách moře téměř neopouštěli, v současnosti se jich ale stále více stěhuje na malé ostrovy, kde žijí v komunitách. Odtud potom vyplouvají na dlouhé rybářské výpravy.

FOTO: Lidé kmene Bajau žijí v ráji

Lidé kmene Bajau žijí v ráji - bajauLidé kmene Bajau žijí v ráji - 01-bajauLidé kmene Bajau žijí v ráji - 02-bajaLidé kmene Bajau žijí v ráji - 14-bajau-laut-speargunLidé kmene Bajau žijí v ráji - 03-3633
Další fotky
Lidé kmene Bajau žijí v ráji - 04-3634Lidé kmene Bajau žijí v ráji - 05-3635Lidé kmene Bajau žijí v ráji - 06-3636Lidé kmene Bajau žijí v ráji - 07-3637Lidé kmene Bajau žijí v ráji - 08-3638Lidé kmene Bajau žijí v ráji - 09-3639Lidé kmene Bajau žijí v ráji - 10-sdffsdLidé kmene Bajau žijí v ráji - 11-fddfLidé kmene Bajau žijí v ráji - 12-bajau-people-of-malaysia-bajau-2Lidé kmene Bajau žijí v ráji - 13-bajau_lautLidé kmene Bajau žijí v ráji - Bajau children learn to play on the sea at an early age.

Kromě rybolovu nemají prakticky žádných znalostí. Jsou negramotní – neznají písmo, neumí počítat a nejsou ani schopni jakkoli určit svůj věk. Peníze ani jinou měnu neznají. Žijí jen přítomností a neplánují nic v delším horizontu než od jednoho do dvou dnů. Časový úsek o délce roku si proto nejsou schopni ani představit.

Celý jejich život se točí kolem lovu ryb, na kterém se podílí každý – od malých dětí až po starce. Je proto běžné, že už ty malé děti dokáží ovládat lodice a obratně chytat ryby. Od pěti let se umí potápět až na dno (není bez zajímavosti, že někteří lovci Bajau se mohou potápět až do hloubek kolem 70 metrů bez jakéhokoliv moderního vybavení). Od osmi let jsou již považovány za lovce ryb. Do kontaktu s civilizací přichází jen zcela výjimečně, žijí na svých lodích nebo v chýších na dřevěných sloupech přímo na moři. Když chtějí, tak je opustí a doplují jinam, kde si postaví nové.

Francouzský fotograf Francois Réhahn strávil na jejich lodích několik týdnů a pořídil fotografie ukazující jejich život. Jak sám říká, je to jeho představa ráje.

Petr Starý

Komentáře