Před více jak pěti sty lety na dno litevského jezera pomalu kleslo mrtvé tělo mladého vojáka i s bojovou výzbrojí. Skryté pod vrstvou bahna leželo hluboko pod hladinou až do letošního roku.

Ostatky objevili badatelé v desetimetrové hloubce při průzkumu dubingiaiského mostu na nejdelším litevském jezeře Asveja. Kostru během staletí překryla vrstva sedimentu a uchovala tak „pohřební“ scénu téměř nedotčenou časem.

Dle archeologů se ale nejednalo o řádný pohřeb – proč se však zemřelému posledním místem odpočinku stalo zrovna dno jezera zatím zůstává záhadou. Co je po průzkumu ostatků jasné je pohlaví, přibližná datace a status.

FOTO: Středověká kostra mladého vojáka ležela 500 nepovšimnutě nedaleko jezerního mostu

Středověká kostra mladého vojáka ležela 500 nepovšimnutě nedaleko jezerního mostu - igjbnStředověká kostra mladého vojáka ležela 500 nepovšimnutě nedaleko jezerního mostu - Lithuania-04Středověká kostra mladého vojáka ležela 500 nepovšimnutě nedaleko jezerního mostu - ouhjkStředověká kostra mladého vojáka ležela 500 nepovšimnutě nedaleko jezerního mostu - dubingiu_bridge2Středověká kostra mladého vojáka ležela 500 nepovšimnutě nedaleko jezerního mostu - 58e8a31b71e7ad7fec656f4961acc7fd0f00adcb
Další fotky
Středověká kostra mladého vojáka ležela 500 nepovšimnutě nedaleko jezerního mostu - Asveja_ties_Jonėnais

Jednalo se nejspíš o mladého vojáka zesnulého v průběhu 16. století. V těsné blízkosti kosterních pozůstatků ležel železný meč, dva nože s dřevěnými rukojeťmi, kožený opasek s přezkou a pár vysokých kožených bot s ostruhami, svou polohou nejspíš kopírující dopad bezvládného těla.

Tělo po staletí spočívalo nedaleko základů mostu, postaveného v 16. nebo 17. století o jehož existenci se archeologové dozvěděli až roku 1998, který kdysi vedl k dubingiaiskému hradu. Vědci tak spekulují, že právě z něho tělo spadlo či bylo úmyslně svrženo do hluboké vody.

Podívejte se do tváře muže, jehož ostatky objevili v 8000 let starém vodním hrobě. Hlavu měl nabodnutou na kůl

Podrobnější příběh jedince z vodního hrobu se pokusí přibližně převyprávět během následujícího roku po detailnějším zanalyzování okolí, vojákových ostatků a předmětů.

Jan Králík

Komentáře