Najít tu svoji ideální košili není úplně jednoduché. Kromě kvalitní a příjemné látky (100% bavlna je minimální podmínka) je druhou zásadní charakteristikou košile její límec.

Límec? Vždyť jde přeci jen o to, aby měl správnou velikost a neškrtil, ne?

No, ne tak úplně. Měli byste ho volit uváženě, aby co nejlépe kompenzoval tvar vaší hlavy a směřoval pozornost k vašemu obličeji, protože o to jde především.

Velikost límce – záležitost proporcí

Stejně jako bude stokilový zápasník vypadat ve Smartu zvláštně, musíte volit i vy správně velký límec ke své ctěné hlavě. Jde čistě jen o to, aby se jedno přizpůsobilo druhému: velká hlava – velký límec, malá hlava – menší límec.

Výška límce

Máte-li dlouhý krk a chtěli byste to trochu zamaskovat, existuje jednoduché řešení – vyšší límec. Expertem v této oblasti je americký spisovatel Tom Wolfe, který se vzezření želvy brání seč může právě vyšším límcem.

Platí to i opačně, image bezkrkého pitbulla se mírně zbavíte nošením nižších límců.

 

tom-wolfe-time-magazine-1-300x205

Vysoký-krk-nízký-límec

ŠPATNĚ: Dlouhý krk, nízký límec.

Poloha špiček

Výška, velikost, pořád nemáme vyhráno. Ještě bychom měli řešit šířku. V tomto ohledu máte volbu poměrně jednodušší – většinou stačí zvolit správně mezi běžným business límcem a širokým cut-away nebospread límcem.

Opět platí pravidlo vyvažování: protáhlý obličej – široký límec, kulatý obličej – úzký límec.

Široká-hlava-úzký-límec-875x1024

SPRÁVNĚ: Široká hlava, úzký límec.

Úzký-obličej-široký-límec-875x1024

SPRÁVNĚ: Úzký obličej, široký límec.

Možná jste o svých límcích ještě takto nepřemýšleli. Pokud máte rámcově normální hlavu, nic moc řešit nemusíte. Jinak máte alespoň o způsob navíc, jak svůj handicap (nebo přednost) podpořit či zakrýt.

Komentáře