Autem, na kole, pěšky,… a nově i kyvadlovou dopravou mikrobusy od vlakové stanice v Jincích a od nedalekých kasáren. Vojenské lesy a statky (VLS), které jsou pořadatelem největší dobrovolnické akce v Brdech, reagují na mimořádný ohlas veřejnosti o druhý ročník Brdského stromsázení, a zavedou do lokality Velcí kyvadlovou mikrobusovou dopravu od železniční stanice Jince. Státní podnik rovněž  výrazně rozšířil parkovací kapacity v místě konání akce pro účastníky, kteří přijedou vlastními automobily.

Při loňském prvním ročníku na Padrťských pláních přišly sázet aleje ovocných stromů do Brd tisíce dobrovolníků, a to i přes krajně nepříznivé, deštivé a chladné počasí. Letos naopak dlouhodobá předpověď slibuje na den konání, sobotu 9. září, prosluněné babí léto. S ohledem na mimořádný ohlas veřejnosti na sociálních sítích i množství telefonických a emailových dotazů státní podnik výrazně posílil dopravní zázemí akce.

„V první řadě jsme podstatně rozšířili parkovací kapacity přímo na loukách ve Velcích, kde budou lidé vysazovat aleje a sady ovocných stromů a kde bude rovněž probíhat celodenní program pro malé i velké, připravený Vojenskými lesy a statky a dalšími státními podniky z resortu ministerstva obrany. Hlavní příjezdová trasa povede z Jinců ulicí Jana Žižky směrem do vojenského prostoru. Trasa bude značena z hlavní silnice,  lidé si ji mohou stáhnout také na našem webu www.vls.cz na stránce Brdského stromsázení. Vedle toho zavedeme kyvadlovou dopravu mikrobusy k hlavním železničním spojům do Jinců z Prahy, respektive Zdic, i od Příbrami,“ uvedl mluvčí VLS Jan Sotona.

Obousměrná kyvadlová doprava z epicentra Brdského stromsázení bude rovněž zajištěna od jineckých kasáren, kde bude ve stejný den probíhat program k desátému výročí založení 13. dělostřeleckého pluku.

Pro cykloturisty doporučují pořadatelé příjezd od brdské „páteřní“ cyklotrasy č. 315 ze Spáleného Poříčí do Jinců, ze které odbočí v Ohrazenicích po trase žluté turistické značky a dále kolem lokality Na Luhu proti Proudu Ohrazenického potoka.

Samotné sázení alejí a stromořadí se odehraje v lokalitě zaniklé obce Velcí v těsném sousedství Posádkového cvičiště Jince a Mlýnského rybníku u Jinců. Zde bude soustředěn i doprovodný program akce s prezentací státních podniků, lesní pedagogikou a pohádkovým divadélkem pro děti, gastronomickým zázemím s opékáním buřtů a dalším programem.

„Na rozdíl od loňského ročníku bude výsadba se zázemím akce pro účastníky stromsázení podstatně pohodlněji dostupná, a to ať přijedou vlastními auty, vlakem či na kole. Jediným „detašovaným“ bodem programu bude hledání trilobitů, které se odehraje na nedalekém nalezišti zkamenělin, vzdáleném asi 15 minut chůze. Mapku s trasou dostanou zájemci u stánku lesní pedagogiky VLS,“ dodal Jan Sotona.

Foto: VLS

Komentáře