Děčínské hladové kameny s nápisy varujícími před velkým suchem se vynořují z klesající hladiny Labe, satelitní snímky odhalují smutný pohled na jinak zelenou Evropu, která nyní září vyprahlou okrovou barvou. Sucho přineslo předčasný „podzim“, ale také odkrylo jinak skrytá tajemství dlouho pohřbená v zemi.

Ani zelení obvykle překypující Irsko se nevyhnulo následkům dlouhotrvající vlny veder, která zasáhla Evropu. Fotograf Anthony Murphy, velký nadšenec do starobylé irské historie, popadl svůj dron a s tušením sídlícím někde vzadu v jeho hlavě se vydal prozkoumat okolí Boyne Valley – místa, které překypuje neobvyklým množstvím starodávných megalitických staveb z období neolitu s Brú na Bóinne, památkou UNESCO, v čele.

FOTO: Brú na Bóinne – prehistorický poklad Irska

Brú na Bóinne – prehistorický poklad Irska - knowth-sunset-copter-view-ireland-1-of-1Brú na Bóinne – prehistorický poklad Irska - private-hill-of-tara-tour-from-dublin-kennedy-carr-copyright-tourism_irelandBrú na Bóinne – prehistorický poklad Irska - 1024px-knowth01Brú na Bóinne – prehistorický poklad Irska - 1024px-knowthBrú na Bóinne – prehistorický poklad Irska - 4-9
Další fotky
Brú na Bóinne – prehistorický poklad Irska - bru-na-boinne-strip-one-newgrange-general

Vyplatilo se. Právě díky nadměrnému suchu objevil pomocí dronu, který přelétával nad vyprahlým polem, půdorys asi 5000 let starého henge – rituálního kruhového monumentu.

„Někde v mysli jsem měl uloženo, že mnoho archeologických nálezů bylo v minulosti v Británii objeveno právě díky extrémnímu suchu,“ napsal Murphy na svém blogu, věnujícímu se mytickému Irsku. Nad Boyne Valley, oblastí, kterou studuje už několik let, mnohokrát přelétával, ale nikdy nenarazil na nic podobného. Okamžitě mu došlo, o jak úžasný nález se jedná, a zmohl se pouze na několik zvolání a výkřiků obsahujících širokou škálu peprných slov.

Fotografie zaslané archeologům pouze potvrdily to, co už dávno tušili. V průměru 200 m široký, 5000 let starý kamenný kruh teď přidal další otazník do mysli nejednoho vědce. V okolí je totiž podobných kruhových sestav velmi mnoho, nikde jinde na světě jich neuvidíte víc v jedné oblasti – a to je právě ona matoucí otázka – k čemu sloužila taková koncentrace kruhových staveb?

Neobvyklý kruh lišící se od ostatních jedinečnou charakteristikou – dvojitým příkopem obíhajícím okolo obvodu henge, se objevil díky vlhkosti, která se drží na místech s pozůstatky monumentální stavby. Tráva na jeho zbytcích tak byla zelenější oproti zežloutlému okolí.

V nejbližší době ale nebudou provedeny žádné archeologické vykopávky, protože se kamenný henge nachází na soukromé půdě.

Tomáš Starý

A tady se dočtete dobrodružném životě irské „pirátské královny“ Grace O’Malley.

Komentáře