VOIX Premium Audio, pražský showroom se špičkovým audio vybavením, přidává do své nabídky renomovanou britskou značku KEF, jednoho z nejvýznamnějších světových výrobců reproduktorových soustav, který udává směr ve vývoji reprodukce hudby už téměř šest desetiletí.

Firmu založil s cílem nabídnout dokonalý poslechový zážitek milovník hudby a elektroinženýr BBC Raymond Cooke už v roce 1961. Jako jeden z prvních začal experimentovat s novými materiály a technologiemi a využívat při testování měničů a reprosoustav počítače. Značka KEF je jedním ze zakladatelů britského hi-fi průmyslu, součástí jehož filozofie jsou i dnes především inovace, mezi které patří například koncentrický reproduktor pro středy a výšky Uni-Q. Ten značka neustále zdokonaluje a v současnosti ve svých reprosoustavách používá už ve dvanácté generaci.

Na vrcholu portfolia KEF již nějakou dobu figurují modely Muon a Blade. Reprosoustavy Muon navržené průmyslovým návrhářem Rossem Lovegrovem jsou absolutním triumfem spojení tvaru a funkce a jejich výroba byla omezena na pouhých 100 párů. Řada Blade zase nabízí dokonalou reprodukci ve futuristickém provedení. Její vyspělé technologie se ovšem díky konstruktérům značky KEF dostaly také do cenově podstatně dostupnější řady LS50, která v sobě kombinuje ty nejlepší technologie a akustický design v malé velikosti. Stejně tak tyto technologie v současnosti nalezneme i u dvou modelů aktivních bezdrátových reprosoustav, které z tohoto výročního monitoru vycházejí, ale nadále ho zdokonalily.

Letitá snaha firmy KEF o dosažení dokonalé reprodukce se nedávno zhmotnila v modelové řadě Reference. Jak už naznačuje její název, jde o reprosoustavy, které definují parametry dokonalé reprodukce. A protože reprosoustava musí taky dobře vypadat, jsou všechny modely z řady Reference velmi elegantní, přičemž nejvyšší model Reference 5 v provedení černý klavírní lak a měděně zbarvený koaxiální reproduktor vypadá jako skutečný objekt touhy.

Z řady Reference vychází i nejnovější modelová řada R, která nabízí její zvuk, design i technologická řešení v ekonomičtějším provedení.

KEF dnes disponuje širokým portfoliem reprosoustav, jak samostatných, tak i vestavných pro instalaci do zdi, stropu či připravených nábytkových stěn. V nabídce vestavných reproduktorů najdeme i řadu Ventura určenou pro venkovní účely nebo prémiový systém domácí kina Extreme Home Theatre, který dodá veškeré drama a emoce, na které je divák zvyklý z kina.

Před devíti lety ke svým 50. narozeninám KEF nadělil svým fanouškům minimonitor KEF LS50. „Bedýnky“ měly být sice nabízené jen jako limitovaná série, vyrábějí se však dodnes. A úspěšné jsou natolik, že KEF na jejich základě postavil nejen stejně velký bezdrátový model LS50 Wireless, ale nejnověji i jeho zmenšenou verzi KEF LSX. Jedná se o kompletní aktivní hudební systém, tedy reprosoustavy se zabudovanými zesilovači i streamerem. K jeho obsluze tak potřebujete jen mobilní telefon, eventuálně přibalené dálkové ovládání. I přes skutečně kompaktní rozměry a hmotnost 3,6 kg na kus mají vestavěné zesilovače výkon 70 wattů na kanál pro basy a 30 wattů pro výšky. Aktuální barevná provedení jsou bílé, černé a zelené, kdy barva ozvučnice vždy ladí s barvou dánské tkaniny na jejích bocích.

Značka KEF je od roku 1992 vlastněna hongkongskou skupinou Gold Peak Group. Všechny její reproduktorové soustavy jsou však stále navrhovány ve stejné továrně v městečku Maidstone v hrabství Kent, ve kterém byly firma před šesti desítkami let založena. Vrcholné modely Muon, Blade a Reference jsou v ní také dodnes kompletně vyráběny.

Komentáře