V největší sbírce nacistických předmětů, která kdy byla objevena na území Argentiny, se kromě Hitlerovy busty nacházelo dalších 74 předmětů s tématikou hákových křížů a dalších symbolů třetí říše. Podle názoru odborníků se jedná o unikátní historické originály.

K nálezu došlo před několika dny nedaleko hlavního města Argentiny – Buenos Aires. Řada z předmětů byla pravděpodobně používána samotným Hitlerem, na některé z nich se můžete podívat v naší galerii.

FOTO: Podívejte se na unikátní sbírku nacistických předmětů, které patřily Adolfu Hitlerovi a dalším funkcionářům třetí říše

Podívejte se na unikátní sbírku nacistických předmětů, které patřily Adolfu Hitlerovi a dalším funkcionářům třetí říše - 3506309_Podívejte se na unikátní sbírku nacistických předmětů, které patřily Adolfu Hitlerovi a dalším funkcionářům třetí říše - 3506310_Podívejte se na unikátní sbírku nacistických předmětů, které patřily Adolfu Hitlerovi a dalším funkcionářům třetí říše - 3506306_Podívejte se na unikátní sbírku nacistických předmětů, které patřily Adolfu Hitlerovi a dalším funkcionářům třetí říše - 3506307_Podívejte se na unikátní sbírku nacistických předmětů, které patřily Adolfu Hitlerovi a dalším funkcionářům třetí říše - screen
Další fotky
Podívejte se na unikátní sbírku nacistických předmětů, které patřily Adolfu Hitlerovi a dalším funkcionářům třetí říše - 3404557_

Mimo mnoho dalších, „obyčejnějších“ předmětů se mezi objevenými artefakty objevilo i několik opravdových kuriozit. Za zmínku určitě stojí podivný lékařský nástroj, který byl určený k měření velikosti hlavy. Podle výsledného měření bylo pak rozhodnuto, jestli jedinec spadá k židovské, nebo k árijské rase. Dále po dlouhé době spatřila světlo světa sbírka harmonik ukrytá v malé krabičce nebo i busta Adolfa Hitlera.

Podle expertů většina předmětů patřila vysoce postaveným nacistickým úředníkům, některé i samotnému Hitlerovi. I když se to může zdát jako cliché, vyšetřovatelé našli tyto předměty v tajné místnosti ukryté za knihovnou v jednom z pokojů domu patřícího sběrateli, který byl již delší dobu ve hledáčku místní policie. Nyní je vyšetřován na svobodě. Předpokládá se, že artefakty do Argentiny převezli prchající nacisté na konci 2. světové války. Nevalně proslulý Josef Mengele nebo Adolf Eichmann si vybrali právě jihoamerický stát jako únikovou destinaci a místo, kde se po konci prohraného konfliktu ukryli.

Soudě dle velikosti některých z nalezených artefaktů měli očividně vysoce postavení nacističtí funkcionáři dostatek času k tomu útěk řádně naplánovat a připravit tak, aby za sebou nechali možná co nejméně z nashromážděných cenností.

Michal Švehla

Hitlerův megalomanský hotel za nacistické éry neobýval jediný host. Teď se v něm prodávají luxusní apartmány

Komentáře