Armáda ČR v minulých dnech obdržela dodávku zásob nové munice. Ta je přitom určena pro speciální minoment ANTOS-LR, který byl kompletně vyvinutý a vyrobený v Česku – konkrétně na půdě Vojenského technického ústavu, který je státním podnikem, jehož zřizovatelem je Ministerstvo obrany ČR. Aktuální dodávka munice má plnit primárně cíle z hlediska zabezpečování obrany ČR, ale je taktéž určena pro využití v rámci zahraničních misí a při výcviku vojsk. 

Vojenský technický ústav, s.p. (VTÚ) úspěšně prošel výstupními zkouškami speciální minometné munice ráže 60 mm pro minomet ANTOS-LR vyvinutý VTÚ a předal ji Armádě České republiky. „Jde o munici, která je výsledkem vlastního dlouholetého úspěšného výzkumu a vývoje a kterou vyrábíme sami,“ vysvětlil ředitel VTÚ Jiří Kašpárek.

Dodávkou této munice dochází k vytvoření zásob munice pro zabezpečení obrany ČR, případně plnění úkolů v zahraničních operacích a také pro přímou spotřebu munice při výcviku vojsk. Jde o osvětlovací a dýmové typy. V minulých letech (2019-2022) byla cestou VTÚ, dodaná také bojová tříštivo-trhavá verze (typ HE-LD). Tato dodávka tedy navazuje na dodávky z minulých let a rozšiřuje portfolio minometných nábojů o další 2 typy pro tento minomet. Výroba této speciální munice vychází z vývojového projektu MO ČR. „Jsme rádi, že můžeme AČR poskytovat podporu v současné obtížné mezinárodní situaci způsobené pokračujícím konfliktem na Ukrajině. Navíc jde o munici tuzemské provenience. Hodnota této dodávky dosáhla 10 milionů korun,“ informoval Kašpárek.

Vojenský technický ústav, je státní podnik spadající pod resort Ministerstva obrany České republiky. Zabývá se výzkumem, vývojem, zkušebnictvím a certifikací. Mezi jeho úspěšné výrobky patří například lehká bombardovací platforma BRUSMIN, lehký minomet ANTOS určený primárně pro výsadkové a speciální jednotky a přepravní box BIOBOX určený pro izolaci a přepravu osob podezřelých z možnosti přenosu vysoce nakažlivých virových onemocnění všech známých typů včetně například covidu 19.

Foto: VTÚ

Komentáře