Co se běžeckých bot týče, adidas pravidelně předbíhá dobu. Díky moderním technologiím, které při navrhování a výrobě bot využívá, se výkony profesionálních běžců obutých do „tří pruhů“ pravidelně posouvají kupředu. Důkazem může být letošní Olympiáda, kde novinka 4DFWD vynesla na stupně vítězů řadu sportovců.

Dobrou zprávou je, že technologické vychytávky, které na vlastní nohy testují profesionální sportovci, německá značka férově nabízí nejen profíkům, ale i amatérům. Ti tak mohou své výkony posouvat do hvězdných výšin, aniž by přitom museli běhání obětovat dny i noci. Nejnovějším přírůstkem do rodiny běžeckých bot adidas je model 4DFWD, který pro podporu výkonu využívá mezipodešev vytvořenou technologii 3D tisku a zároveň i sportovní data nasbíraná za sedmnáct let výzkumu. „Jde o design, který vás při běhu posune vpřed. Proto bude skvělou volbou pro dlouhé tratě, kdy máte ambici běžet daleko, dlouho a zároveň chcete mít stále dostatečný komfort,“ vysvětluje výhody nových běžeckých bot hlavní trenér adidas Runners Prague a maratonec Jan Pernica, který byl mimo jiné běžeckým trenérem právě na Olympijských hrách v Tokiu. 

Vývoj nových běžeckých bot zabral čtyři roky a adidas při něm spolupracoval se společností Carbon. Hlavní technologickou novinkou je již zmíněná mezipodešev využívající technologii 4D mřížky, která díky své skvělé pružnosti ulehčuje pohyb. Neukrývá se uvnitř boty, ale je na první pohled viditelná. To botě dodává správný futuristický design, který obzvláště vynikne u bílé varianty mezipodešve (v nabídce je i decentnější černá). Samotný design je však podružný. Nové technologii jde totiž především o to, aby běžcům pomohla k maximálnímu výkonu. 

Jak? Mřížková struktura mezipodešve byla vybrána z pěti milionů testovaných možností a byla speciálně upravena tak, aby běžce při dopadu na zem stlačila dopředu. „Výsledkem je, že se maximální brzdná síla sníží o 15 %, protože mezipodešev přesměruje tyto nárazové síly při dopadu do pohybu vpřed. Při každém kroku vás tak bota jakýmsi způsobem vykopne dopředu, čímž se zvětší i váš běžecký krok a zvýší ekonomičnost běhu,“ říká Pernica s tím, že při vertikálním zatížení v podmínkách mechanického testování bylo docíleno třikrát většího pohybu dopředu, než u předchozích generací běžeckých bot. 

Pro běžce, kteří nedají dopustit na technologii EVA si adidas připravil model 4DFWD PULSE, který obě technologie kombinuje a zajišťuje tak jemný dopad. „Varianta PULSE díky dokonalému tisku přesně kopíruje terén a je skvělou volbou pro pohodlný běh. A to právě díky použité mezipodešvi EVA a šikmé patě, která zlepšuje absorpci nárazu. Tento jedinečný design zaručuje při dopadu hladký přechod z paty dopředu,“ říká o novince trenérka adidas Runners Prague Dana Pernicová. Model PULSE má navíc svršek boty vyrobený ze síťoviny, který je nejen velmi pohodlný, ale plynule podporuje pohyb nohy ve směru pohybu. 

Pokud opravdu rádi běháte, nové boty 4DFWD a 4DFWD PULSE určitě stojí za vyzkoušení. Ať už si s nimi půjdete zaběhat rekreačně, nebo se rovnou přihlásíte na nějaký maraton. Ceny začínají na 3 899 Kč za dětský model PULSE a končí na 5 299 Kč za model 4DFWD. 

Oba modely jsou v prodeji zde. Sledujte komunikaci na Instagramu, Facebooku a Twitteru: #adidas4DFWD a @adidasrunning.

Komentáře