Před pár týdny objevila soukromá jihokorejská společnost zaměřená na lov pokladů Shinil potopený vrak ruského křižníku Dmitrij Donskoj. Společnost tvrdí, že na palubě válečné lodě bylo převáženo zlato v hodnotě přes 130 miliard dnešních amerických dolarů.

Pancéřový křižník Dmitrij Donskoj zmizel pod mořskou hladinou nedaleko jihokorejského pobřeží v květnu roku 1905 během rusko-japonské války. Potopili ho samotní Rusové, byl totiž během bitvy u Cušimy natolik poškozen, že nebyl schopen doplout do bezpečných vod.

FOTO: Dmitrij Donskoj – valečný křižník plný zlata?

Dmitrij Donskoj – valečný křižník plný zlata? - dmitriydonskoy1893new-yorkDmitrij Donskoj – valečný křižník plný zlata? - hwv4f7saduzabozbtnmrmd542aDmitrij Donskoj – valečný křižník plný zlata? - 1280px-dmitriydonskoy1880-1905Dmitrij Donskoj – valečný křižník plný zlata? - tdbz3yuliqi6rhkz3tgcydflz4Dmitrij Donskoj – valečný křižník plný zlata? - russian-ship-found-1-1
Další fotky
Dmitrij Donskoj – valečný křižník plný zlata? - Tsingtau, Schiff „Dmitrij Donskoj“

Po celých 113 let ležel nezvěstný na dně Japonského moře, až do 14. července tohoto roku, kdy jihokorejská společnost Shinil s mezinárodním týmem v čele oznámila „senzační“ nález. Záběry z expedice, poskytnuté jako důkaz o nálezu, ukazují záď lodi s čitelným názvem plavidla v azbuce – Dmitrij Donskoj. O všem ostatním se dá spekulovat.

Společnost Shinil věří, že loď převážela přes 200 tun zlatých cihel a mincí v celkové hodnotě přes 130 miliard amerických dolarů. Jasný důkaz ale zatím nepředložili. I přesto shání investory, kteří by jim pomohli dostat se k potopenému vraku a vyzvednout těžko uvěřitelné bohatství. Jižní Korea obratem veřejně varovala potenciální investory před možnou ztrátou zisku – v minulosti využily této taktiky podobné, za pokladem uhánějící se společnosti, aby se vyhnuly bankrotu.

Skepticismus je namístě. Dekády staré tvrzení o potopeném zlatě se zdá být málo důvěryhodné a hlavně nelogické. Proč by Rusko nakládalo tolik zlata na jednu jedinou loď plující nebezpečnými vodami, když převoz vlakem by byl mnohem jednodušší a bezpečnější? Stejně tak se nezdá pravděpodobné, že by byl křižník fyzicky (spolu se zdokumentovaným nákladem) schopen zlato pojmout. Stejně tak prvenství samotného nálezu se nezdá být pravdivé. Existuje záznam o objevu vraku Dmitrij Donskoj z roku 2003 a bez zmínek o jakémkoli zlatě.

I přes veškerou pochybnost je společnost Shinil odhodlaná vybrat peníze a začít s ponorem a „výlovem“ (pro nás stále imaginárního) zlata. Jihokorejské zákony ale požadují – kvůli ochraně státního území a majetku – od společností ještě před začátkem operace depozit v hodnotě 10 % z celkové odhadované ceny nálezu. To by znamenalo sehnat něco přes 13 miliard amerických dolarů. A tak se čeká, kdo se chytí na pozlacenou udičku.

Jan Králík

 A zde si přečtěte něco o zázračné vikingské lodní navigaci.

Komentáře