Iniciační studnu, připomínající naruby obrácenou věž, postupem času pohltila zeleň. Rostliny se však neživí vodou z hlubokého dna studnice, která je vyprahlá už od úplného počátku své existence – její původní funkce byla totiž zcela odlišná.

V portugalském městě Sintra, nedaleko Lisabonu, leží rozlehlý romantický palácový komplex Quinta da Regaleira, dnes zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kořeny areálu sahají hluboko do doby před mnoha sty lety, avšak teprve na přelomu 19. a 20. století mu bohatý obchodník s kávou António Augusto Carvalho Monteiro vtiskl dnešní podobu.

FOTO: Mysteriozní iniciační studna v portugalském Quinta da Regaleira

Mysteriozní iniciační studna v portugalském Quinta da Regaleira - Quinta-da-Regaleira-Gardens-Initiation-Well-Sintra-PortugalMysteriozní iniciační studna v portugalském Quinta da Regaleira - 1024px-Sintra-20_(33382764114)Mysteriozní iniciační studna v portugalském Quinta da Regaleira - Initiation-Well-stairsMysteriozní iniciační studna v portugalském Quinta da Regaleira - António_Augusto_Carvalho_MonteiroMysteriozní iniciační studna v portugalském Quinta da Regaleira - EZWqVegXQAUTYqa
Další fotky
Mysteriozní iniciační studna v portugalském Quinta da Regaleira - 640px-viewing_the_sky_from_the_bottom_of_the_initiation_wel-640×479Mysteriozní iniciační studna v portugalském Quinta da Regaleira - Portugal-2462Mysteriozní iniciační studna v portugalském Quinta da Regaleira - lisboa-guia-que-ver-sintra-quinta-regaleira_0

Monteirovu ideu zrealizoval mezi lety 1904 až 1910 italský architekt Luigi Manini. Na pozemku okolo staršího paláce tak vyrostlo několik romantických krajinářských a architektonických prvků – jezera, lavičky, fontány, groty a všelijaké bizarní struktury.

Nejproslulejší je však dvojice mysteriózních studen. Větší z nich, takzvaná „iniciační“, sahá do hloubky 27 metrů, na dno návštěvníka zavede do vnitřních zdí vbudované spirálové schodiště.

Quinta da Regaleira

Studny nikdy nesloužily k úschově vody – místo toho pohlcovaly účastníky iniciačních rituálů. Monteirův život se totiž kromě obchodu s kávou točil i okolo tajemných organizací. Byl zarytým členem svobodných zednářů, mimo to však pořádal ceremonie navazující na odkaz templářských rytířů.

Z luxusního hotelu obklopeného vodopády se stal ráj sebevrahů. Láká je sem romantická smrt

Po točitém schodišti uvnitř struktury sestupovali kandidáti tajného společenství se zavázanýma očima a s mečem blízko srdce. Pokud úspěšně dosáhli dna studny, skrytý tunel je symbolicky provedl tmou až na světlo.

Studna, stejně jako mnoho dalších přítomných děl, je nabitá skrytými symboly odkazujícími nejen na zednáře, templářství, ale i tajemné rosekruciány – dnes je však její dno přístupné i obyčejným smrtelníkům.

Jan Králík

Komentáře