Pod pojmem anglický park si většina z nás představí romantickou nezkrotnost divoké přírody, jenomže jak už to bývá, pravdou je úplný, ale opravdu úplný opak.

Ha-ha je důvtipnost a humor Britů (i když nejspíš pochází z Francie –  pšt, tohle ale před Angličanem neříkat!) zhmotněný v zahradní architektuře.

Už v 18. století příroda pomalu přestávala pro člověka znamenat nebezpečí a stala se něčím vzrušujícím k objevování, něčím, čím je záhodno být obklopen – ale samozřejmě to musí vypadat krásně a reprezentativně. Anglický park tedy nebyl samovolně se vytvářející krajinou, ale člověkem pečlivě komponovaným krajinářským uměleckým dílem.

Kopečky byly uměle navršovány, vodní plochy vykopávány a dokonce i rozmístění stromů, remízků a lesíků se řídilo podle estetických plánů, že až nastane podzim, každý strom se zabarví jinak, tak ať je to co nejzajímavější.

 

Ha-ha skutečně existuje

Vrcholem toho všeho snažení je určitě tzv. „ha-ha“. Ano, existuje to, skutečně. A dokonce se podle názvu dá hezky odvodit, k čemu sloužilo. Suchý a trochu nudný popis: jedná se o zapuštěný krajinářský prvek, který vytváří vertikální bariéru a zachovává tak nenarušený pohled do krajiny nacházející se za ní. Zkrátka se vykopal příkop a z jedné strany byl obezděn.

Z pohledu návštěvníka tenhle příkop není vůbec viditelný a v našem oku splyne v jeden dokonalý anglický trávník. A to všechno proto, aby na jednom místě udrželi zvěř. Zvěř, na kterou se tak hezky kouká, když provádíte dámy po svém panství. Jeleny, daňky, laně a ovce – které jsou vlastně symbolem bohatého lorda. A jsou prakticky uvězněni na jednom místě. Vždycky tam budou, vždycky je uvidíte, pěkně z bezpečné vzdálenosti.

 

Nástraha pro svatebčany

A proč tedy ha-ha? Kdo není zasvěcený do tohoto krajinářského vtípku, dojde až na konec, těsně se zastaví a zvolá HA-HA!

Kouzlo těchto optických klamů je ale v ohrožení, v Anglii totiž končí spoustu neobeznámených svatebčanů právě pádem do ha-ha. Nejspíš se tak přikročí k jejich výraznému označení. A pak už žádné ha! ha! zvolání neuslyšíme.

Anna Samsová

A 10 cool míst, která můžete letos navštívit v Německu, najdete zde.

Komentáře