Jeden z nejslavnějších boxerů všech dob neměl na svém kontě pouze desítky knokautů, ale i zachráněný život. Sebevraha stojícího na okenní římse od skoku i přes zásah profesionálů odradil  až Muhammad Ali.

V ledu roku 1981 dojel fotograf Los Angeles Times Boris Yaro i přes nezájem svého vydavatele k budově, ze které se chystal vrhnout sebevražedný skokan jménem Joe. Jeho příjezd zajistil bombastický titulek na příští den.

FOTO: Muhammad Ali byl nejen boxer, ale i zachránce

Muhammad Ali byl nejen boxer, ale i zachránce - 25tltl-muhammad-ali-master1050-v2Muhammad Ali byl nejen boxer, ale i zachránce - lives-they-lived-muhammad-ali-2-videoSixteenByNineJumbo1600-v4Muhammad Ali byl nejen boxer, ale i zachránce - maxresdefaultMuhammad Ali byl nejen boxer, ale i zachránce - D11aDVrWkAEaLpbMuhammad Ali byl nejen boxer, ale i zachránce - Muhammad-Ali-Ernie-Terrell-1967
Další fotky
Muhammad Ali byl nejen boxer, ale i zachránce - time-100-influential-photos-neil-leifer-muhammad-ali-vs-sonny-liston-56

Joe stál na římse okna devátého patra už několik hodin. Ve svém pomatení věřil, že je ve Vietnamu s vojáky Vietkongu za zády. Shromážděný dav na ulici vybízel jednadvacetiletého nešťastníka ke skoku a přivolané policii s psychologem se situaci nedařilo obrátit k dobrému.

Na místě činu byl tou dobou i Aliho nejlepší přítel Howard Bingham, který Alimu, jenž bydlel nedaleko, okamžitě zavolal. O čtyři minuty později se už objevil Aliho blikající Rolls-Royce přijíždějící v protisměru silnice. Od této chvíle začal fotograf Boris Yaro mačkat spoušť.

Balancování mezi životem a smrtí ukončilo až zvolání slavného boxera Aliho, který mezitím vyběhl do devátého patra. „Jsi můj bratr! Miluji tě a nemohl bych ti lhát.“ – přesunul se blíž k nešťastníkovi, ruce mu dal okolo ramen a pomalu ho zavedl do bezpečí. Společně vyšli ze dveří budovy a nastoupili do Rolls-Royce směr policejní stanice a nemocnice.

Muhammad Ali: inspirativní příběh vyděděnce, který se stal hrdinou

To byl konec dne, kdy největších z bijců zachránil jednu křehkou duši. O týden později na konferenci vyjádřil plán pořídit Joeovi nové oblečení a odvézt ho do jeho domovského státu Michiganu.

Jan Králík

Komentáře