Pochopitelně vám může být úplně jedno, jestli vás lidi mají rádi nebo ne. Ovšem budete-li oblíben, bude život pro vás příjemnější, protože lidem se nevyhnete. Zde je několik základní rad, které jsou staré, známé, osvědčené, ale přesto se zjevně jimi řídí málokdo.

Nekritizujte

Hrozně těžko se tomu odolává. Je totiž tak strašně svůdné kritizovat, vytýkat, vysvětlovat někomu, co udělal blbě, či ho rovnou seřvat. Jednak je to snazší než uznat svou chybu, a jednak máte pocit, že kritikou oprávněně trestáte pachatele chyby a vedete jej k nápravě. Přitom je to naprostý omyl. Kritikou vůbec ničeho nedosáhnete. Co udělá kritizovaný člověk (třeba vy)? Buď kritiku útokem ignorujete, nebo, což se děje nejčastěji, se zatvrdíte a bráníte se útokem. A nemůžete-li se kritizovaný bránit, pak v něm stejně dlouho doutná vztek, odpor a nenávist. Náprava, zlepšení, uznání chyby? Naprosto žádné.

Chvalte

Lidem nejde v první řadě o peníze, moc či sex. Lidem ze všeho nejvíc touží po uznání, přesněji řečeno po uznání vlastní důležitosti. A to je velmi vzácné zboží, protože uznání si člověk nemůže dopřát sám – musí je dostat od někoho jiného. Když druhým dodáte pocit důležitosti, nic vás to nestojí a získáte nesmírně mnoho: budou vás mít rádi a v jistém smyslu se vlastně stanou vašimi dlužníky. Na rozdíl od kritizování je podpora, pochvala a uznání velmi účinný způsob, jak lidi získat na svou stranu a případně si je dovést tam, kam chcete. Ale pozor, nepleťte si s prázdnými lichotkami! Uznání musí aspoň působit upřímně.

Nestěžujte si

Vaše problémy a negativní pocity totiž vůbec nikoho nezajímají.

Zajímejte se

Co naopak lidi zajímá velmi zásadně, to jsou oni sami. Proto nemluvte o sobě, ale raději o tom, co je důležité pro druhé. Budou vás milovat. Abyste však zjistili, co je pro druhé důležité, musíte jim pozorně naslouchat. Může to vás to bavit nebo nemusí, ale znát různé důležité detaily, které jsou pro druhé důležité, je klíč jejich srdcím (a případně peněženkám či jiným cennostem). Pro začátek si stačí zapamatovat jméno. Vlastní jméno je totiž pro každého ten nejmilejší zvuk. Oslovujte proto lidi jménem, zabírá to. A když se lidmi budete bavit o dalších pro ně důležitých věcech, budete král. Zajímejte se a uvidíte, že se ostatní začnou zajímat o vás.

Usmívejte se

Jistě, zní to pitomě. Ale funguje to. Ostatní si myslí, že se usmíváte na ně, a mají z vás dobrý pocit. A navíc to má i benefit pro vás: když člověk pociťuje radost, tak se usmívá, ovšem funguje to i obráceně! Vnější projev nějakého vnitřního stavů někdy dokáže onen vnitřní stav navodit.

Petr Bílek

Komentáře