Teniskománie ani náhodou nekončí, a tak designéři uvádějí na trh stále nové a nové modely s více či méně převratným designem. Jenže nápady nemá nikdo nekonečné, a tak se oblíbené boty čas od času na ulicích opakují – už jsme několikrát nosili tenisky futuristické i retro, tenisky kultovní a rovněž ty, které raději nikdy neměly vzniknout. Kde se návrháři inspirovali v případě nejžhavějšího trendu?

Museli cestovat časem dost nazpátek a inspiraci našli až u našich tatínků a dědečků. Na jednu stranu to je úžasné pro naše nohy, protože nová generace tenisek o jejich zdraví pečuje – ortopedicky tvarovaný vnitřek, dostatečná fixace kotníku, nepromokavý materiál. Ale ten design? Jako by se nové tenisky předháněly, která z nich bude vypadat komičtěji a také nevzhledněji. Před pár dny například vyrazil všem módním kritikům dech návrhář Ralph Lauren, jindy král americké ležérní pánské módy, když si na předávání CFDA Fashion Awards k džínům a saku s motýlkem obul toto:

Samozřejmě váš názor vám necháme, my se ale ptáme: Co to jako je? Bohužel jeden z aktuálních teniskových trendů… Nyní je nejvíc in obuv, která se sebejistě tváří, že jí vůbec nevadí, že už tu byla. Před dvaceti a více lety.

Podobně bizarně a outdoorově vypadají i boty, který představil Virgil Abloh, kreativní ředitel Off-White. Kotník si v nich nevyvrknete, neboť výronu bezpečně zabrání „bandáže“ ze suchých zipů. Jak se vám líbí tyto „zdravotní“ boty?

Pozadu v tomto trendu nezůstala ani Balenciaga, která se ve své kolekci na podzim – zimu 2018 také podívala hodně do minulosti. To, že se na její nové tenisky, až se dostanou do obchodů, budou opět stát nekonečné fronty, je jasné jako facka. Oběti módy si nechají nadiktovat cokoli a musí na sobě mít i sebepříšernější věc. Protože ji viděli na fotce z přehlídky, v oblíbeném časopise nebo na obdivované celebritě. I když… …nám se ty Balenciagy taky dost líbí…

Doporučení na závěr. Jestliže budete trend následovat, pořiďte si tenisky nové, z aktuálních kolekcí značek. „Prestiže“ po tátovi opravdu nechte odpočívat na dně botníku. Nebo je raději odneste potřebným do Armády spásy.

Martin Hradecký

A zde se podívejte, jestli umíte správně zavázat tkaničky u bot.

Komentáře