Co v dnešní době znamená Power dressing? Oblékání se pro moc. Dobře, jenže doba ostrých sak a rudých kravat sedí spíš k přelomu milénia a za každého korporátního titána v obleku existuje nějaký Mark Zuckerberg v mikině a s majetkem, který sám o sobě znamená moc.

Power dressing je pojem, který vznikl v osmdesátých letech. V době, kdy byl ten pravý a drsný korporátní byznys na vzestupu a své cestě na vrchol. Muži nosili pruhované obleky, výrazné kravaty, drahé hodinky a na tlusté kubánské doutníky snad nedali z ruky. Dnes jsme ale jinde. Programátor aplikace může získat větší vliv, než šéf staleté kamenné banky.

Power dressing by nemělo být o dělání páva a předvádění se. Není to o ukazování bohatství nebo naznačování síly pomocí vycpaných ramen u saka. Power dressing je o oblékání se tak, jak je vhodné. Vědět, co vypadá dobře, vědět, která barva má v danou chvíli nejlepší efekt. Vědění je konec konců moc. Stačí pouze pět promyšlených elementů.

Novodobé brnění

Dneska už na nikoho nezapůsobí pruhovaný šedý oblek Gordona Gekka nebo, ehm, Donald look. Nehledě na to, že v jakémkoliv pracovním prostředí to bude vypadat spíše komicky. I v bílém domě.  Pokud tedy chcete kus, který bude vyjadřovat sebevědomí a vhodnou dávku ega, jděte do dvouřadého saka.

Ať už jen sako, nebo celý oblek, dvouřadé zapínání je mnohem výraznější a umět ho nosit je nejen o tvaru těla, ale i o síle mysli. Dvě řady knoflíků poskytnou dostatek zajímavosti, abyste se neztratil mezi ostatními v zasedačce, ale zase nebudete působit jako výše zmíněný páv co se předvádí. Vizuálně navíc dodává iluzi moderního brnění.

Jo, vypadá to dobře. Ale na dědu. 

Slim fit sako, Burberry. Info o ceně v butiku.

Dvouřadové sako ze směsi kašmíru a hedvábí, Asos. Info o ceně v e-shopu.

Brnění na rukou

Před nějakým časem se objevila fotka Lapo Elkanna – dědice Fiat. Měl dvouřadé šedé sako, světlemodrou košili a o trochu tmavší kravatu. Po košilovou manžetou s monogramem měl ale Toywatch asi za 100 liber, ale ve stejné barvě kravaty.

Obama prvních pět let nosil jedny hodinky. The Jorg Gray JG6500 se znakem tajné služby na ciferníku. Dostal je od svého týmu osobní ochrany k narozeninám. Znak tajné služby si tam můžete nechat udělat taky, ale samotné se prodávají za 250 dolarů.

Oba tyhle případy dokazují to, že moc ani majetek není nutné hodinkami ukazovat. Elkann má pravděpodobně šatník jen pro svoje hodinky, všichni to vědí ale on ukazuje, že nemá zapotřebí se předvádět a raději jde po skvělém detailu k looku. Obama zase to, že peníze neznamenají moc. A možná taky že jeho tým agentů je připraven vás zabít.

Nemusíte za hodinky utratit ledvinu, aby měly nějaký význam a smysl.

Metalické hodinky, Toywatch. Info o ceně v e-shopu.

Hodinky Jorg Gray 6500, na objednávku se znakem tajné služby. Info o ceně v e-shopu.

Chránit si krk

Ano, tmavý oblek a rudá kravata. To kdysi taky býval velice power efekt. Nicméně, je lepší zvolit si něco ne tak laciného a dravého. Pokud jdete do nějakého „boje“, rudá kravata už nikoho nezastraší. Naproti tomu temně modrá pletená ukazuje určitou tichou, nečekanou sílu.

Kravata celkově je problémová záležitost. Občas si ji vezmete a budete působit příliš formálně, pak si ji zas nevezmete a budete moc casual. Jestliže se tomu chcete vyhnout, jděte k základům. Košile bez límečku umí taky působit dobře a v těchto zimních měsících skvěle poslouží i rolák. Rolák, pokud na něj máte hlavu, ukazuje rezervovanost a sofistikovanost. Ale vždy jen v černé.

Pletená kravata, Hermés. Info o ceně v butiku.

Hedvábná strukturovaná kravata, Tom Ford. Info o ceně v e-shopu.

Kašmírový rolák, Salvatore Ferragamo. Info o ceně v butiku.

Když není helma…

Musíte dbát na to, aby i váš sestřih a obličej vypadal skvěle.  Klasický a udržovaný sestřih je prvním předpokladem, že váš celý look zafunguje. Ale vykašlete se na vyholování pruhů, barvení nebo podobné záležitosti. Sestřih na krátko, který nevyžaduje moc péče navíc šetří ráno čas.

Věnujte pozornost svému obličeji. Jakmile máte rudé oči, použijte kapky. Jakmile jste vysušený, pijte dost vody a použijte hydratační krém. Je to jednoduché, ale nemůžete signalizovat sílu, když budete vypadat jako po dvou měsíční angíně. Stejné je to v byznysu. Jakmile jeden starý magnát začne upadat, deset tisíc mladých si začnou vázat kravaty.

Gladiátorské sandály

Je jedno jaký druh a k jakému outfitu, ale vždy udržujte boty čisté. To je něco, co se nemění s časem. Pokud jdete po klasickém looku, samozřejmě poslouží oxfordky, ale k obleku můžete vzít i Chelsea boots. Semišové kvalitní mokasíny s neviditelnými ponožkami ukazují určité zaujetí pro styl a dobrý vkus bez toho, že se potřebujete ukazovat velkými logy. Můžete obout i tenisky, ale vždy se držte poučky z první věty tohoto odstavce.

V závěru, samotné oblečení není nejdůležitější. Podstatné je jak vám sedne, jak se v něm umíte chovat a viditelná kvalita vždy překoná třpytivou hodnotu.

Komentáře