Byla jedna hodina ráno a celé ukrajinské město Pripjať spalo, když ve tři kilometry vzdálené jaderné elektrárně Černobyl explodoval reaktor číslo 4. V průběhu následujících 2 dnů museli všichni opustit své rodné město, aby se do něj už nikdy nevrátili. Z města Pripjať, které kdysi tepalo životem, se tak na dlouho stala opuštěná a nebezpečná zóna.

V dobách největší slávy v ukrajinském městě žilo přes 50 000 lidí, převážně pracovníků nedaleké jaderné elektrárny Černobyl a jejich rodin. Po výbuchu se z něj stalo „město duchů“. Nikdo v něm nežije a budovy postupně chátrají. Prostředí nenasáklo jen radioaktivitou, ale také zvláštně podmanivou a nezaměnitelně magickou atmosférou. Tu autenticky zachytil polský fotograf Adam Bojanowski.

FOTO: Pripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas

Pripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 18-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 02-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 03-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 04-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowani
Další fotky
Pripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 07-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 08-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 10-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 11-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 12-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 13-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 14-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 15-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 16-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowaniPripjať. Oběť černobylské tragédie, kde se zastavil čas - 17-01-pripjat-ukrajina-foto-adam-bojanowski-napromieniowani
Město Pripjať se začalo stavět v roce 1970. Pro nízký věkový průměr obyvatelstva se mu přezdívalo „město mladých“. Drtivá většina z nich byla zaměstnána právě v jaderné elektrárně Černobyl.
Během deset dní trvajícího požáru elektrárny se do ovzduší uvolnilo enormní množství radiokativních látek. Podle některých zdrojů šlo o více než 90násobek hodnoty, kterou měla na svědomí atomová bomba shozená na japonské město Hirošima. Tragédie zasáhla životy a zdraví těch, co žili v blízkosti elektrárny, tedy i lidí v Priprijati.
Dnes ve městě najdeme mnoho stop, které značí ukvapený odchod obyvatel. Na zemi běžně uvidíte věci tak, jak je lidé tehdy ve spěchu upustili: léky, plynové masky, hračky …
Pripjati dost možná zbývá posledních několik let života. Pak by podle některých politických prohlášení měla být pochována pod troskami odstřelených budov.
Jan Korda

Komentáře