Opravdu badass story se většinou dějí pouze ve filmech nebo knihách. Víte, ty neuvěřitelné příběhy s vraždami, hrami pokeru, krásnými auty a daňovými podvody. Jeden takový se udál ve Švýcarsku a hlavní hvězdou je závodní stylová bugatka. 

George Neilly z Paříže někdy ve třicátých letech koupil závodní auto Bugatti  Type 22 Brescia Roadster. Moc ho ale nepoužíval a tak jej prodal závodníkovi René Dreyfusovi. Ten s ním chvíli závodil ale pak, jako skutečný frajer, jej prohrál v pokeru se švýcarskou (a bohatší) verzí americké zlaté mládeže, Adalbertem Bodé. Ten jej prodal dalšímu člověku a to Marco Schmuclerskimu.

Původní vzhled závodní verze Bugatti.

Původní vzhled závodní verze Bugatti.

Ten však netušil, že Bodé za auto neplatil clo a když to zjistily švýcarské úřady, rozhodly se auto zlikvidovat. A hodily ho do jezera Maggiore. Protože ekologická likvidace, že jo.

Bugatti po desetiletích na dně jezera.

Bugatti po desetiletích na dně jezera.

O třicet let později ho náhodně objevil jeden potápěč a závodní autíčko se tak stalo Titanicem švýcarských jezer. Potápělo se k němu více a více lidí, fotili si a po dlouhých desítkách let pod vodou došlo k jeho vyzvednutí. Jeden z týmu potápěčů byl ale zavražděn. (Kdyby to bylo v knize Dana Browna, pravděpodobně by bylo vyzvednutí auta důvodem vraždy. Zavražděný Damano Tamagni byl ale jen ve špatnou chvíli na špatném místě.)

39794 39795

Jeho přátelé se rozhodli převést tuto tragickou událost k dobru a proto po dobu několika let auto opravovali a dávali do původního stavu. Šlo do aukce, koupil jej americký sběratel a peníze se staly základem pro nadaci Damano Tamagniho. Ta od té doby slouží k prevenci násilí.

Komentáře