Pokud jste nežili během posledních pěti let v jeskyni, museli jste si všimnout, jak dramatickými změnami prošla pánská móda. Krejčovina – obleky a tak podobně – jsou uvolněnější. Rozdílné, méně formální dresscodes se slévají dohromady a jejich hranice už nejsou tak evidentní.

Tepláky jsou jako Kajínek. Nebo O. J. Simpson. Dělí společnosti a kultury na dvě strany – jedni věří, že jde o nevinnou záležitost a zaslouží si chodit po ulicích, druzí by je zavřeli na věky věků. U tepláků bychom ale měli dodržet presumpci neviny, protože to nemusí být úplně zlé. Jakmile vás třeba čeká desetihodinový a i delší let, nechcete moc přemýšlet, nebo jen máte rádi svobodu a volnost.

Odkud se vzaly?

Tepláky se neobjevily jen tak. Byl to v podstatě velmi promyšlený krok. Lidi běhali už ve starověkém Řecku, ale až při (znovu) uvedení Olympijských her v roce 1896 se běh začal šířit. A pak samozřejmě v sedmdesátých letech minulého století, když běhání zažilo brutální boom. (Mimochodem, když tohle začalo a nikdo nebyl zvyklý na běžící lidi na ulici, policie často sportovce honila, protože se domnívali, že něco udělal).

Jenže se běhalo v tom, co muži běžně nosili. Takže i tvídové kalhoty…

Émile Camuset byl zakladatelem legendární sportovní značky Le Coq Sportif. Byl natolik otrávený, že při běhu a hraní tenisu musí propotit tvídové kalhoty, že začal experimentovat s žerzejem a bavlnou – materiály používané pouze na spodní prádlo. Vylepšoval střihy a tak se zrodily tepláky, jak je známe dnes.

Je jen otázka času, než se budou nosit všude. Protože s džínami to bylo úplně stejně – byly pracovní oděv a nikdo ze „slušné“ společnosti by je nenosil. A teď je máme všichni.

Typy tepláků

Jen aby bylo jasno, rozhodně nemluvíme o nějakém historickém spartakiádním pokladu, který najdete na půdě po dědovi a už vůbec ne o vytahaných a potrhaných teplácích, které máte už roky. Jestli chcete v teplácích vypadat dobře, musíte volit podle příležitosti stejně jako je to u jiných druhů kalhot. Právě nošení tepláků na ulici musí mít pravidla.

Smart

Stejně jako smart casual, i dnes mnoho značek vyrábí trochu víc „posh“ tepláky. Pokud takové hledáte, obvykle budou z tlustší a pevnější teplákoviny. Neměly by se vytahat tak snadno, lem kolem pasu může mít třeba šňůrku a často budou mít i vyšitý poklopec.

Tepláky se zapínáním na knoflík, Uniqlo, info o ceně v e-shopu.

Navy tepláky, River Island, info o ceně v e-shopu.

Sportovní

Sportovní nápisy, vzory, loga a tak podobně musí bezvýhradně zůstat na běžecké trati a za zdmi posiloven. Přesto vlak nejede. Většina těch tepláků na sport se navíc vyrábí z funkčních materiálů a ne jen z obyčejné bavlny. Nenoste je jinam.

Flákací tepláky

Někdy se stane, že nechceme v sobotu odpoledne a večer dělat nic jiného, než se válet doma, cpát se nezdravým jídlem a doslova nic nedělat. Naštěstí na to existuje nejvhodnější ansámbl. Pořiďte si trochu volnější a větší tepláky na doma.

Bavlněné tepláky, Arket, info o ceně v e-shopu.

Tepláky s příměsí kašmíru, Ralph Lauren, info o ceně v butiku.

Jak tepláky nosit?

Zařadit tepláky do každodenních outfitů není nic proti ničemu. Vytvořit celkově sportovní outfit je snadné a člověk k tomu nepotřebuje návod – obvykle poslouží figuríny v obchodech. Jak ale už bylo zmíněno, tak dobře pohodlně vám může být všude.

Casual

Tepláky vypadají skvěle s denimem. Bunda nebo košile vytvoří kontrast, ale nebude to pěst na oko. Casual outfit s tepláky je ideální, když musíte jít někam ven, ale nečeká vás příliš lidské interakce. Kupříkladu když jdete koupit láhev Jacka rychle než zavřou, opravdu se vám chce do chinos?

Casual outfit bude samozřejmě vypadat skvěle s bílým trikem.

Smart Casual

Ne Smart Casual jak jsme zvyklí, ale stále je to smart a stále casual. Výše zmíněné sofistikovanější verze tepláků se dají vzít na ulici, dají se vzít na uvolněnou party a na další spoustu akcí. Záleží jen na tom, jak vše dáte dohromady. Svetr z jemného kašmíru a vlny se zipem, knoflíky či jen pullover s V výstřihem, nebo padnoucí casual košile. Přes to můžete hodit klidně i peacoat nebo hladkou koženou budnu. Jakmile k tomu navíc obujete nějakou prémiovou verzi kožených tenisek, nikdo nemůže říct ani půl slova.

Na vážno

Kombinaci proslavil Kanye a funguje jak magická. Camel coat, šedé tepláky a buď tenisky, nebo šněrovací boots. Je to promyšlený módní krok, a přitom asi to nejpohodlnější, co můžete obléknout. Jestliže chcete formálnější variantu, zahrňte třeba i krátký peacoat, uvolněné tvídové sako s mikinou pod ním, nebo bílou košili a oversize svetr.

Co nikdy nedělat?

Formální boty (nebo ještě hůř lakovky) budou prostě bizár.

A ať se děje co se děje, nikdy (ale nikdy!) nechoďte ven v teplácích bez spodního prádla. Na to není nikdo zvědav.

Neberte je příliš vážně. Jejich smyslem je pohodlnost, ne vysoké módní umění.

Komentáře