V roce 2016 zveřejnila čínská společnost na mikropůjčky 10 gigabajtů fotografií jejich nahých dlužitelek. Jednalo se celkem o 164 žen ve věku 19 až 23 let, většina z nich si zapůjčila částku pohybující se mezi 1 000 a 2 000 americkými dolary.

Nejde o první, ani poslední případ, kdy podobné choulostivé fotky unikly na veřejnost. I přes údajnou snahu zamezit nekalým činnostem společností bez licence, několik z nich stále operuje a lidé s nimi snadno mohou příjít do obchodního styku. Jako ručení poskytnou své nahé fotografie, na kterých musí být zřetelně vidět i jejich průkaz totožnosti. Pokud nesplácejí včas, věřitel začne vyhrožovat zasláním fotografií jejich rodině nebo úplným zveřejněním na internetu. Někteří tvrdí, že dokonce dostali nabídku se dluhu zbavit poskytnutím sexuálních služeb.

»Pipi Dlouhá punčocha« Tami Erin: i dnes natáčí ráda filmy. Hlavně pro dospělé

Počátkem celého problému je revoluční systém mikropůjček, které změnily způsob, jakým se do nedávné doby v Číně nakupovalo. Nemáte dost financí na pořízení nového iPhonu? Stačí si vybrat jeden ze splátkových kalendářů a mobil po malých částech několik let splácet. Nebo jste vždycky chtěli vířivku? Není nic lehčího, než se upsat na 60 let a každý měsíc posílat jen nepatrný obnos z celkové částky. Ačkoliv ani v západním světě není nic neobvyklého na tom, pořídit si třeba právě výše zmíněný mobil na splátky, čínskou generaci mileniálů tato možnost placení uchvátila v nebývalé míře. Ohromujících 45 ze 170 milionů lidí narozených v Číně po roce 1990 si někdy vzalo mikropůjčku. A ne vždy se musí nutně jednat o koupi dražšího předmětu, některé ze společností vám nabídnou měsíční splátky i na malé položky, jako jsou sušenky nebo hamburger. V zemi, kde jsou náklady na život vysoké a šance na získání kreditní karty nízká, se otevřely tímto druhem elektronického obchodování možnosti obrovskému množství mladých lidí. Valná většina z nich využívá těchto služeb u velkých hráčů na trhu, jako je Alibaba Ant Financial nebo JD Finance. Někteří se však chytili do pasti nelicencovaných a obskurních firem, které právě choulostivé fotografie nebo videa jako záruku vyžadují.

U těchto společností můžete čekat i pěkně vysoký úrok, pohybující se okolo 30%. Podle výpovědí obětí se s nimi někdo většinou spojil přes sociální síť, nejčasti skrze WeChat nebo QQ (čínská variace ICQ). Jeden z diskutovaných případů mluví za všechny. Čínská komise pro veřejnou bezpečnost informovala o události, kdy Bing Chen, obyvatel východočínského města Nanjing, obržel ve zprávě fotografie své nahé dcery. Zaslal mu je právě nelegální poskytovatel půjček.  Xue Chen podle dostupných informací odeslala věřiteli několik svých pikatních fotografií, aby si zajistila zapůjčení obnosu ve výši 400 čínských jüanů, což je něco okolo 18 tisíc českých korun. Za necelých 6 měsíců se výše dluhu vyšplhala na závratných 100 000 jüanů, částku blížící se půl milionu korun.

Michal Švehla

Zdroje: China Youth Daily, Reuters, Vice

Je sobectví klíčem k erotické vášni? Proč je v posteli dobré myslet na sebe

 

Komentáře